Slovensko-nórskemu páru v minulosti odobrali dcéru. Teraz im uznali odškodné

Slovensko-nórskemu páru v minulosti odobrali dcéru. Teraz im uznali odškodné
Zdroj foto: SITA/AP
Európsky súd pre ľudské práva
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Nórsko musí zaplatiť slovensko-nórskemu páru Ladických odškodné 25.500 eur za porušenie ich práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Informovalo o tom tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti.

Nórska sociálna služba v roku 2015 odobrala Ladickým ich dcéru do pestúnskej starostlivosti. Rodičia sa pred súdom sťažovali okrem iného aj na porušenie práva na rešpektovanie rodinného života a práva na spravodlivé súdne konanie, vysvetľuje rezort spravodlivosti s tým, že SR "v tomto konaní intervenovala ako tretia strana".

Snahy rodičov o zvrátenie rozhodnutia o odňatí starostlivosti o maloleté dieťa neboli úspešné, pričom súdy dospeli k záveru o hrozbe vážnych nedostatkov v starostlivosti o dieťa v prípade jeho návratu k rodičom. Európsky súd pre ľudské práva taktiež dospel k záveru, že dôvody uvedené v súvislosti s nariadením pestúnskej starostlivosti boli relevantné a - ak by sa naň pozeralo izolovane - postačujúce.

Vo svojom celkovom hodnotení však súd so sídlom v Štrasburgu vzal na vedomie, že konečné rozhodnutie o starostlivosti z marca 2016 bolo vydané po dlhom období, počas ktorého už došlo k ďalekosiahlemu zásahu do práva sťažujúcej sa rodiny na rešpektovanie rodinného života. Európsky súd pre ľudské práva preto rodičom dieťaťa priznal spoločne 25.000 eur za nemajetkovú ujmu a 500 eur za náklady.

Otec dieťaťa aj jeho stará matka sú slovenskými občanmi. Dieťa sa narodilo v polovici januára 2015 v Nórsku a rozhodnutím orgánov sociálnej starostlivosti z 26. marca 2015, neskôr potvrdeným súdmi, bolo prevzaté do pestúnskej starostlivosti. Kontakt medzi rodičmi a dieťaťom bol najprv obmedzený na jednu hodinu každých 14 dní pod dohľadom sociálneho pracovníka, napokon bol stanovený na jednu hodinu trikrát do roka, tiež pod dohľadom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá