Odkaz Slovákom priamo z paláca? Internetom sa šírilo zmanipulované video s prezidentkou

Odkaz Slovákom priamo z paláca? Internetom sa šírilo zmanipulované video s prezidentkou
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali video, na ktorom vidno prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú pod vlajkami Spojených štátov amerických a Izraela, ako drží papierové kartičky s vulgárnym odkazom. Video však bolo digitálne upravené.

Originálne video pochádza z júla 2020 a prezidentka v ňom ďakovala svojim instagramovým fanúšikom. Na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Digitálne upravené video od súkromného používateľa Facebooku s popisom "Odkaz Slovákom z Prezidentského paláca" zdieľalo takmer 10.000 ľudí a videlo ho viac ako 170.000 používateľov sociálnych sietí. Jeho autor síce uvádza aj link na zdrojové video z YouTube, pod ktorým je však uvedené upozornenie: "Pozor! Toto video je upravené, nejedná sa o skutočnosť, ale o moje videnie zobrazenej osoby".

Z facebookového príspevku však nič podobné nevyplýva. Aj komentáre pod ním dokazujú, že viacerí používatelia uverili, že prezidentka video s "vulgárnym odkazom" sama zverejnila. V skutočnosti bolo video digitálne zmanipulované. Do videa boli v editore pridané vlajky USA a Izraela, upravený bol aj nápis na kartičkách, ktoré prezidentka drží v rukách.

Pôvodné video bolo uverejnené 30. júla 2020 a Zuzana Čaputová v ňom ďakuje svojim fanúšikom. Z pôvodného videa jasne vidieť, že vlajky sa na ňom nenachádzajú a prezidentka drží nápis "Je vás tu už 300 tisíc. Ďakujem!".

"Video evidujeme, je zjavne falošné (digitálne upravené), ale väčšina ľudí to nemusí rozoznávať. Komunikujeme o tomto videu s predstaviteľmi Facebooku aj Youtubu," uviedol 17. januára pre agentúru AFP Jakub Goda, ktorý sa v Kancelárii prezidenta SR venuje sociálnym sieťam a boju proti dezinformáciám.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá