FOTO: Čo ak sa pod vami preborí ľad? S týmito radami máte väčšiu šancu na záchranu

Aktualizované:
FOTO: Čo ak sa pod vami preborí ľad? S týmito radami máte väčšiu šancu na záchranu
Zdroj foto: TASR/Roman Hanc
Hasičský a záchranný zbor vo Vranove nad Topľou mal taktické cvičenie. Zamerané bolo na záchranu osôb z vody po preborení sa ľadu. Dejiskom bola Malá Domaša.

V situácii, ak sa pod človekom preborí ľad, je cenná každá sekunda. Aj záchranári, ktorí sa stretávajú s takýmito prípadmi, musia byť pripravení na to, čo ich čaká. Určite je jedným z najlepších spôsobov absolvovať cvičenie, pri ktorom si môžu vyskúšať, s akými rôznymi okolnosťami sa môžu stretnúť.

Po páde do vody pri preborení ľadu sa treba snažiť udržať nad vodou a neprepadnúť panike, radí riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Vranov nad Topľou Jozef Ondrej.

"Človek spanikári, hádže sebou, kope, a tým sa vysiľuje, podchladí sa. Najhoršie je, keď človek skĺzne pod ľad. Čiže sa treba snažiť držať ľadu. Treba kričať a dúfať, že niekto ho počuje," uviedol Ondrej. V prípade, že sa človek v blízkosti zamrznutých vodných tokov alebo plôch nachádza sám, vstup na ľad dôrazne neodporúča.

Na miesto simulovanej udalosti dorazili hasiči zo šesť kilometrov vzdialených Holčíkoviec približne do ôsmich minút od jej ohlásenia. "Je to reálny čas, za ktorý sem dokážu hasiči prísť. Niekedy to môže stačiť, niekedy nie, závisí to od okolností," skonštatoval hasičský dôstojník.

Počas taktického cvičenia si hasiči vyskúšali rôzne spôsoby záchrany osoby prepadnutej do ľadovej vody a jej transport na breh, a to za použitia náradia, nastavovacieho rebríka a doskových nosidiel, ako aj bez akýchkoľvek technických pomôcok.

Ako Ondrej doplnil, vranovskí hasiči pri podobných udalostiach nezasahujú často. "Ale zhodou okolností v nedeľu, 16. januára, sme mali zásah na nádrži Veľká Domaša v časti Dobrá – Zátoka, kde sa prelomil ľad pod šesťročným dieťaťom. Malo tam rodičov. Naši tam boli s pohotovosťou vyslaní na zásah, dojazd tam bol nejakých 11 minút," priblížil s tým, že v čase príjazdu hasičov už bolo dieťa mimo vody.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá