Rast cien vrcholil v decembri, ročný priemer dosiahol hodnotu 2,8 %

Rast cien vrcholil v decembri, ročný priemer dosiahol hodnotu 2,8 %
Zdroj foto: TA3 / David Duducz (ilu)
Rast cien na Slovensku meraný harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) dosiahol v priemere za celý rok 2021 hodnotu 2,8 %. Medziročný rast cien kulminoval v posledných mesiacoch roka, v decembri medziročná inflácia HICP presiahla hranicu 5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Spotrebiteľské ceny v decembri 2021 podľa európskej harmonizovanej metodiky medziročne vzrástli o 5,1 %. Bola to o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) vyššia hodnota ako v novembri 2021. Medzimesačná inflácia HICP počas decembra dosiahla 0,2 %.

Priemerná ročná miera inflácie HICP za celý rok 2021 (zmena priemeru harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov roka 2021 oproti priemeru 12 mesiacov predchádzajúceho roka 2020) predstavovala hodnotu 2,8 %.

Hodnotu HICP inflácie v decembri 2021 medzimesačne ovplyvnil najmä kladný príspevok 0,17 p. b. odboru potraviny a nealkoholické nápoje, pričom potraviny mali kladný príspevok 0,21 p. b. a nealkoholické nápoje záporný príspevok -0,03 p. b. Ďalej odbor rekreácia a kultúra prispel k rastu cien o 0,05 p. b. a reštaurácie a hotely prispeli 0,02 p. b., čo bolo spôsobené najmä zvýšením cien stravovacích služieb a v menšej miere rastom cien ubytovacích služieb.

Medzimesačne infláciu zvýšil aj nárast cien v odboroch bývanie a energie, ako aj zdravie – kladný príspevok každého z týchto odborov predstavuje 0,1 p. b. Naopak, tlmiaci účinok mal pokles cien alkoholických nápojov a tiež dopravy, čo bolo spôsobené znížením cien pohonných hmôt.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá