Sýriu, Libanon a Jordánsko zasiahla krutá zima. Situácia sa zhoršila najmä pre utečencov

Sýriu, Libanon a Jordánsko zasiahla krutá zima. Situácia sa zhoršila najmä pre utečencov
Zdroj foto: TASR/AP
Kruté zimné počasie s hustým snežením a mrazmi zasiahlo v stredu Sýriu, Libanon a Jordánsko. Zhoršila sa tým aj ťažká situácia tisícov sýrskych utečencov vyhnaných z domovov v tomto regióne.

Informuje o tom agentúra DPA. Teploty majú dosiahnuť najnižšiu hodnotu za posledných 40 rokov, a to mínus 14 stupňov Celzia a dokonca menej, uviedli humanitárne organizácie vrátane Detského fondu OSN (UNICEF).

"Situácia sýrskych utečencov v regióne je stále mimoriadne zúfalá, pretože región zažíva jedny z najchladnejších dní zaznamenaných za mnoho rokov a tiež silnú snehovú víchricu," uviedla pre DPA regionálna šéfka UNICEF-u pre komunikáciu Juliette Toumová. Humanitárne organizácie dodali, že silný vietor dosahujúci rýchlosť 80 kilometrov za hodinu, v horských oblastiach zhoršený ešte hustým krupobitím a snežením, ohrozí podľa predpokladov milióny utečencov žijúcich už aj tak v strašných podmienkach.

Stany v utečeneckých táboroch na severe a severozápade Sýrie boli pokryté snehom a ten blokoval aj cesty, uviedli aktivisti vo vojnou trpiacej krajine. Mimovládna organizácia Syria Relief oznámila, že víchrica poškodila za posledných 24 hodín okolo 47 utečeneckých táborov v severozápadnej Sýrii. "Zhruba 69 stanov bolo úplne zničených," doplnila organizácia. 

Medzitým vo východnom Libanone, kde v neoficiálnych táboroch žijú tisíce sýrskych utečencov, odfúkli stany nárazy vetra a niekoľko utečencov zostalo pod holým nebom. "Podarilo sa nám doručiť deťom vo veku dvoch až 14 rokov vetrovky, rukavice a snehule, aby ich chránili pred očakávanými mrazmi," povedala Maria Assíová z libanonskej humanitárnej organizácie Beyond v údolí Biká.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá