Pre účasť na protestoch v Hongkongu išiel do väzenia. Známeho aktivistu Leunga prepustili

TA3 TASR
19.1.2022 07:54

Hongkonské úrady po takmer štyroch rokoch prepustili z väzenia známeho aktivistu Edwarda Leunga, autora populárneho sloganu prodemokratického hnutia v Hongkongu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pre účasť na protestoch v Hongkongu išiel do väzenia. Známeho aktivistu Leunga prepustili
TASR/AP

Leung (30) opustil brány väznice s najprísnejším režimom, ktorá leží na ostrove Lantau, v stredu nadránom. "Boli sme štyri roky rozdelení... chcem si užiť vzácny čas s mojou rodinou a vrátiť sa k bežnému životu," uviedol aktivista po prepustení na sociálnej sieti Facebook.

Leung ako prvý použil populárny slogan "Osloboďte Hongkong, revolúcia našich čias", ktorý sa v roku 2019 stal jedným z hlavných hesiel masových prodemokratických protestov v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny. On sám sa však v čase týchto protestov už nachádzal vo väzení.

Uvedený slogan bol neskôr vyhlásený za nezákonný na základe kontroverzného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti. Prepustený aktivita ho prvýkrát použil vo svojej volebnej kampani počas volieb do hongkongskej legislatívnej rady v roku 2016. V týchto voľbách mu  napokon bolo zakázané kandidovať, pretože v minulosti podporoval snahy o osamostatnenie Hongkongu od Číny.

Edward Leung bol uväznený v roku 2018 pre účasť na demonštráciách z roku 2016, ktoré prerástli do násilností. Odsúdili ho na šesť rokov väzenia za výtržníctvo a útok na policajtov. Vymeraný trest mu napokon skrátili o tretinu pre dobré správanie, uviedli miestne médiá.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok