Skartovaním dokumentov ŠtB, ku ktorému prišlo za pôsobenia Kaliňáka, sa bude zaoberať výbor pre obranu a bezpečnosť

Skartovaním dokumentov ŠtB, ku ktorému prišlo za pôsobenia Kaliňáka, sa bude zaoberať výbor pre obranu a bezpečnosť
Zdroj foto: TASR/Dano Veselský
Tému skartovania dokumentov príslušníkov Štátnej bezpečnosti na ministerstve vnútra prerokuje 31. januára Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť.

Potvrdil to predseda výboru Juraj Krúpa. Cieľom je prešetriť, prečo k skartáciám došlo a či nedošlo k porušeniu zákona. Pozvaný by mal byť minister vnútra Roman Mikulec.

Ústav pamäti národa sa ešte v decembri 2021 obrátil v súvislosti so skartáciou osobných spisov príslušníkov bezpečnostných zložiek narodených v rokoch 1931 až 1937 vrátane príslušníkov Štátnej bezpečnosti na bratislavskú prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu. 

Dokumenty boli zničené vo vyraďovacom konaní. Skartáciou osobných spisov došlo podľa ÚPN k nenávratnému zničeniu historických dokumentov, ktoré mali byť ústavu odovzdané už v roku 2003.

K skartovaniu dokumentov malo podľa Denníka N prísť za pôsobenia ministra za Smer-SD Roberta Kaliňáka. Odovzdávanie spisov tajnej polície Ústavu pamäti národa sa však má predlžovať aj počas tejto vlády. Mikulec mal minulý rok v júni požiadať premiéra Eduarda Hegera o odloženie odovzdania dokumentov o ďalší rok a ten mu vyhovel. Podľa Mikulcovho vyjadrenia pre denník však už zastavili vyraďovacie konania aj skartácie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá