Kanada podporuje Kyjev. Na Ukrajinu mala poslať malý počet príslušníkov špeciálnych síl

Kanada podporuje Kyjev. Na Ukrajinu mala poslať malý počet príslušníkov špeciálnych síl
Zdroj foto: SITA/AP
Kanada údajne vyslala na Ukrajinu malý kontingent špeciálnych síl. Uviedla to kanadská televízia Global News (GN), podľa ktorej nasadenie kontingentu prichádza v čase stagnujúcich diplomatických snáh zameraných na odvrátenie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine s Ruskom.

Televízia v tejto súvislosti pripomenula, že v blízkosti ukrajinských hraníc je stále podľa odhadov rozmiestnených približne 100-tisíc ruských vojakov. Nemenované zdroje pre Global News uviedli, že prítomnosť malého počtu kanadských príslušníkov špeciálnych síl je súčasťou snáh spojencov z NATO o odradenie Ruska od možnej vojenskej agresie voči Ukrajine. Ďalšou úlohou je "identifikovať spôsoby", ako pomôcť ukrajinskej vláde.

Príslušníci Kanadského pluku špeciálnych síl (CSOR) majú tiež za úlohu pomôcť vypracovať evakuačné plány pre kanadský diplomatický personál v prípade rozsiahlej invázie, uviedli nemenované zdroje pre Global News.

Televízia pripomína, že kanadská vláda, ani kanadské ozbrojené sily oficiálne nepotvrdili prítomnosť príslušníkov kanaských špeciálnych síl na území Ukrajiny. Kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová v nedeľu odletela na týždennú návštevu Kyjeva. S ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom rokovala o možnostiach odvrátenia "agresívnych akcií" Ruska.

Kanada podľa Global News "dôsledne podporuje Kyjev", odkedy šéf Kremľa Vladimir Putin v roku 2014 anektoval Krym. Podľa kanadskej vlády Ottawa od januára 2014 poskytla Ukrajine pomoc vo výške takmer 500 miliónov eur, vrátane poskytnutia nesmrtiaceho vojenského vybavenia. Okrem toho sa zhruba 200 kanadských vojakov podieľa na výcviku ukrajinských síl.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá