Vyslovila sa za pokračovanie rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu a ukončenie procesu, ktorý by mal viesť k zjednoteniu cyperského ostrova. V prejave pred europoslancami vyjadrila taktiež nádej, že snáď nebude potrebný ďalší 20-ročný rozostup, kým sa na čelo tejto inštitúcie opäť postaví žena.
"Politika sa nemôže premeniť na víťazov a porazených. Ide o zlepšovanie spoločnosti a životov, ide o službu. A práve tu musí byť Európsky parlament skutočne lídrom," uviedla Metsolová v prvom prejave z pozície šéfky tejto inštitúcie. Dodala, že bude intenzívne pracovať na budovaní mostov v europarlamente, ktorého členovia spoločne pracujú na presadzovaní dôležitých legislatívnych opatrení a pokúsi sa priblížiť proces rozhodovania ľuďom v každom členskom štáte EÚ.
Metsolová sa vyslovila za pokračovanie politického dedičstva zosnulého predsedu EP Davida Sassoliho, ktorý podľa jej slov vždy bojoval za Európu, záujmy Európanov a základné hodnoty EÚ. Ešte pred hlasovaním uviedla, že si želá, aby ľudia verili v Európu a aby znovu "zachytili ten pocit nádeje a nadšenia" v európskom integračnom projekte. To zopakovala aj vo svojom prejave po zvolení.
Presvedčivé víťazstvo Metsolovej bolo možné aj vďaka politickej dohode medzi troma najväčšími frakciami - ľudovcami, socialistami a liberálmi. Týždenník Politico upozornil, že socialisti, ktorí nepostavili vlastného kandidáta, si za podporu pre Metsolovú "vydupali" päť zo 14 podpredsedníckych postov, o jeden viac ako doteraz, k tomu predsedníctvo Konferencie predsedov výborov (v súčasnosti zastáva Antonio Tajani z EPP) a predsedníctvo osobitného výboru pre Covid-19. Nezískali však pozíciu generálneho tajomníka EP. Liberáli touto dohodou získali tri podpredsednícke kreslá namiesto jedného a o jedno z nich sa bude uchádzať aj slovenský europoslanec Michal Šimečka.