Chávez sa vracia liečiť na Kubu

Chávez sa vracia liečiť na Kubu
Zdroj foto: SITA
Venezuelský prezident Hugo Chávez sa vracia na Kubu, kde absolvuje bližšie nešpecifikované liečenie. Kontroverzný juhoamerický líder, ktorý dlhé mesiace zápasí s rakovinou, potreboval na opustenie vlasti súhlas parlamentu. O ten požiadal prostredníctvom listu a zákonodarcovia mu vyhoveli.

Chávez, ktorý sa v októbri stal po štvrtý raz prezidentom, sa na komunistický ostrov vracia po šiestich mesiacoch s cieľom "konsolidácie procesu posilňovania svojho zdravia".

Chávez v lete 2011 oznámil, že sa pre bližšie nešpecifikovaný druh rakoviny musel podrobiť operácii na Kube. Nasledovali ďalšie operácie a chemoterapie, čo spôsobilo jeho stiahnutie sa z verejného života. V júni 2012 však verejne ohlásil svoje kompletné uzdravenie a plné koncentrovanie sa na víťazstvo v októbrových voľbách. Špekulácie o jeho zdravotnom stave však pretrvávajú dodnes, keďže konkrétne informácie sú prísne utajované.

Chávez sa za takmer 15 rokov na čele Venezuely prezentuje tvrdým príklonom k ľavici a socializmu, odmietaním podľa neho vykorisťovateľského kapitalizmu a tvrdou kritikou amerického "imperializmu". Známy je však predovšetkým svojimi verejnými výrokmi predovšetkým na adresu rôznych západných lídrov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá