Voči zosadenej mjanmarskej líderke Su Ťij vzniesli nové obvinenia, hrozí jej až 160 rokov väzenia

Voči zosadenej mjanmarskej líderke Su Ťij vzniesli nové obvinenia, hrozí jej až 160 rokov väzenia
Zdroj foto: SITA/AP
Mjanmarský súd vzniesol v piatok päť nových obvinení z korupcie voči zosadenej líderke krajiny Aun Schan Su Ťij. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje oboznámené s príslušným súdnym konaním v mjanmarskej metropole Nepjito.

Päť nových obvinení súvisí okrem iného so získaním povolení na prenájom a nákup vrtuľníka, priblížil pod podmienkou anonymity predstaviteľ oboznámený s prípadom, uviedla agentúra AP. Ďalšie obvinenia zahŕňajú úplatkárstvo a zneužitie právomocí v spojitosti s realitnými zmluvami.

Su Ťij bola pritom už vlani odsúdená na šesť rokov odňatia slobody po tom, čo ju súd uznal za vinnú v piatich bodoch obžaloby vrátane nelegálneho dovozu a držby vysielačiek a z porušenia opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Keďže za desať z 11 obvinení, ktoré boli vznesené voči Su Ťij, jej hrozí až 15-ročné väzenie, celkovo by mohla byť odsúdená až na 160 rokov odňatia slobody. Stúpenci političky tvrdia, že obvinenia voči nej sú vykonštruované s cieľom ospravedlniť vlaňajší vojenský prevrat v Mjanmarsku a zabrániť Su Ťij v návrate do politiky.

Laureátka Nobelovej ceny mieru je vo väzbe, odkedy generáli mjanmarskej armády 1. februára 2021 zosadili jej civilnú vládu, čím ukončili krátke obdobie demokracie v tejto krajine juhovýchodnej Ázie. Celonárodné masové protesty proti prevratu vojenská junta krvavo potlačila.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá