Minister podpísal so študentmi memorandum o odvodoch

Minister podpísal so študentmi memorandum o odvodoch
Zdroj foto:
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter dnes podpísal s predstaviteľmi Študentskej rady vysokých škôl memorandum o oslobodení časti dohôd o brigádnickej práci študentov od dôchodkového poistenia. Ako uviedol minister, zavedenie tohto opatrenia parlament schváli najneskôr v stredu.

Druhé memorandum, ktoré podpísal minister Richter so študentmi, hovorí o spolupráci pri tvorbe legislatívy v budúcnosti. Zástupcovia študentov sa totiž stanú súčasťou poradného orgánu ministra práce a sociálnych vecí. "Podpisom tejto dohody rozširujeme sociálny dialóg s ďalším partnerom,“ uviedol Richter.

Študenti vo veku od 18 do 26 rokov budú mať výnimku pri platení odvodov z práce na dohodu. Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o sociálnom poistení od poslancov Smeru-SD Jána Podmanického, Viliama Jasaňa a Jany Vaľovej, ktoré minulý týždeň vo štvrtok schválil parlamentný sociálny výbor. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur bude za nich zamestnávateľ v budúcom roku tak ako v súčasnosti platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy. Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. Hranicu zárobku, do ktorej bude príjem študentov oslobodený od vyšších odvodov, totiž rezort práce stanovil ako 19,72 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Študenti si budú môcť určiť jednu dohodu so zárobkom do 155 eur najmenej na obdobie jedného mesiaca, na základe ktorej nebudú z tejto dohody povinne dôchodkovo poistení. Ak mesačný príjem študenta z dohody presiahne 155 eur, vznikne mu povinné dôchodkové poistenie. Jeho vymeriavacím základom na platenie poistného na povinné dôchodkové poistenie bude jeho mesačný príjem z dohody po odpočítaní 155 eur. Študent bude povinný písomne oznámiť zamestnávateľovi, že si určil dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne to, že si na rovnaké obdobie neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel. Ak túto svoju povinnosť poruší, môže mu Sociálna poisťovňa uložiť pokutu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá