Omikron môže odstaviť desaťtisíce zamestnancov. Firmy žiadajú skrátenie karantény

Omikron nebude nikoho šetriť. Odborníci upozorňujú, že koncom januára môže nárazovo odstaviť desaťtisíce zamestnancov. Firmy preto žiadajú skrátiť karanténu zo súčasných 10 na 5 dní. Minister zdravotníctva však na to zatiaľ nevidí dôvod.

Zatiaľ čo v okolitých krajinách už omikron naplno udrel, na Slovensku máme čísla pozitívnych a hospitalizovaných zatiaľ relatívne dobré. Odborníci však hovoria o tichu pred búrkou, zlom môže prísť v priebehu niekoľkých dní.

"Čísla budú veľmi veľké, na vrchole vlny to môžu v priebehu týždňa dostať 3 percentá populácie, to je 150-tisíc ľudí," hovorí dátový analytik Ivan Bošňák. Nárast pozitívnych prípadov má byť oproti delta vlne omnoho rýchlejší. Pri omikrone už odborníci nehovoria len o nakazených nad 60 rokov, ale aj o ľudoch od 15 do 40 rokov.

Vo Veľkej Británii museli pre nedostatok pracovníkov rušiť železničné spoje. V Spojených štátoch bol zase výpadok citeľný v školách. Naši zamestnávatelia preto neskrývajú obavy. "V prípade, že denne vypadnú až 3 percentá obyvateľstva, nebudeme vedieť vyrábať buď celý sortiment výrobkov, alebo budeme musieť obmedziť kapacitu výroby," hovorí Milan Lapšanský, predseda Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský uviedol, že žiadajú po vzore zahraničia skrátenie karantény z aktuálnych 10 dní na 5 dní, a to pre očkovaných a bezpríznakových. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ale hovorí, že zatiaľ na to nevidí dôvod. Do budúcna to však nevylučuje.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá