Zástupcovia kultúry sa budú pravidelne stretávať so zástupcami rezortu zdravotníctva, uviedol premiér

TA3 TASR
13.1.2022 15:56

Zástupcovia kultúrnej obce budú pravidelne rokovať s Ministerstvom zdravotníctva SR v súvislosti s pandemickými opatreniami. Dohodli sa na tom na spoločnom štvrtkovom rokovaní s premiérom Eduardom Hegerom a ministerkou kultúry Natáliou Milanovou.

Premiér deklaroval záujem hľadať možnosti finančnej podpory kultúry aj v budúcnosti. Ocenil, že na rokovaní si vymenili argumenty zástupcovia kultúry i konzília odborníkov aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.

"Kultúru nemožno otvoriť za jeden deň a zavrieť za jeden deň a máme vybavené. Preto bude mať zástupca kultúry svoje stále miesto na stretnutiach s ministerstvom zdravotníctva, kde budú preberať aktuálnu situáciu," podčiarkla ministerka Milanová. Rokovanie označila za konštruktívne. Považuje za dôležité, že diskutovali aj o udalostiach posledných týždňov v súvislosti s variantom omikron. Zdôraznila, že dôsledky pandémie bude treba riešiť aj naďalej a že doteraz poskytnutá pomoc nebola posledná.

Pavol Smolka z Hudobnej únie Slovenska verí, že otvorené dvere priamo k ministrovi zdravotníctva umožnia, aby sa kultúra už nezatvárala a aby mohli s ohľadom na konkrétne situácie pracovať. Priblížil, že na rokovaní otvorili dve podstatné témy, a to možnosť pracovať a nezatvárať kultúru a tiež sanačné a rozvojové opatrenia. Bez nich podľa jeho slov nebude možné pokračovanie a reštart kultúry ani jej rozvoj.

Na otázky o návrate ku kultúrnemu semaforu odpovedal minister Lengvarský tým, že aktuálne prijaté opatrenia budú platiť, dokým opadne súčasná vlna, a ďalšími možnosťami sa budú zaoberať priebežne. Deklaroval záujem pripravovať a konzultovať zmeny v predstihu, aby bolo jednotlivým segmentom jasné, aké ich čakajú pravidlá.

Exministerka kultúry a poslankyňa pôsobiaca v mimoparlamentnom Hlase-SD Ľubica Laššáková reagovala, že aj po stretnutí Hegera s predstaviteľmi kultúry je naďalej presvedčená, že ak sa chce slovenská kultúra nadýchnuť, pomôže jej v prvom rade odstúpenie Milanovej, ktorú považuje za nekompetentnú. "Tá má však napriek morálnym a profesijným prešľapom stále dôveru zo strany predsedu vlády, čo neveští nič dobré," dodala Laššáková v stanovisku. 

"Kvitujem aspoň, že sa prebrali a začali konečne komunikovať s kultúrnou obcou a že budú jej predstavitelia priamo komunikovať s ministerstvom zdravotníctva. Nezdieľam však optimizmus zástupcov kultúrnej obce, som skôr realistická, pretože som už počula veľa slov a viet, ako vláde záleží na kultúre, ale reálny život vždy ukázal opak," uzavrela.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok