Očkujte sa proti covidu, na cintorínoch nie sú voľné miesta, vyzývajú pohrebníctva

Očkujte sa proti covidu, na cintorínoch nie sú voľné miesta, vyzývajú pohrebníctva
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
V Poľsku v roku 2021 - prvýkrát od konca vojny - zomrelo viac ako pol milióna ľudí, čo je o 100-tisíc viac ako v rokoch pred pandémiou. To, čo je vidieť na grafoch, potvrdzujú hrobári. Rodiny na pochovávanie svojich blízkych čakajú dokonca až tri týždne.

Uvádza to na svojom webe televízia TVN 24. Čerstvé hroby, plné cintoríny a preťažené pohrebné služby - tak vyzerá pandémia. Ohromnou mierou, a to aj v osobnom meradle. "Vracia sa pán, ktorého si ešte pamätáme. Pochoval otca a o tri týždne neskôr prichádza pochovať matku," hovorí Tytus Sworobowicz z pohrebníctva v meste Gdaňsk.

Čím viac je v Poľsku úmrtí, tým dlhšie býva čakanie na pohreb. "Termíny sa predĺžili a teraz siahajú k dvom týždňom," hovorí Zbigniew Baran z pohrebníctva v Krakowe. "Pohrebníctvo si začína zvykať. Znie to hlúpo, ale musí si zvyknúť, že úmrtí je rozhodne viac, ako bývalo v predošlých rokoch," vysvetľuje predseda pohrebníckeho združenia Krzysztof Wolicki.

Na pohreb sa čaká aj tri týždne

Pred pandémiou sa v Poľsku počet úmrtí každý rok pohyboval okolo 400-tisíc - bolo tomu tak aj v rokoch 2017, 2018 a 2019. Zmena prišla v roku 2020, kedy na jar prišla pandémia covidu. Ale skutočne dramatické údaje priniesol vlaňajší rok, ktorý už bol celý v znamení pandémie. "V priebehu posledných desiatich rokov u nás z roku na rok umieralo o jedno percento viac ľudí. V roku 2021 zomrelo o 28 percent viac Poliakov," hovorí analytik Lukasz Pietrzak.

Štatistiky sa zhodujú s číslami, ktoré si pohrebníctva zaznamenávajú pre vlastnú potrebu. "V porovnaní s rokom 2019 vzrástol ročný počet hrobov o asi 30 percent," hovorí Tomasz Kloze z pohrebníctva v Pabianiciach. Spôsobuje to, že pozostalí prežívajú ťažké chvíle dvakrát. "Čakať tri týždne (na pohreb), čo nie je vzácne, je ťažké," pripúšťa Sworobowicz z gdaňského pohrebníctva.

Každý štvrtý nebožtík ochorel na Covid-19, ukazujú údaje z najhorších týždňov vlaňajšieho roka, kedy každý týždeň umieralo okolo 12-tisíc až 13-tisíc ľudí, z toho dve až tri tisícky nakazených koronavírusom. "Od začiatku pandémie máme viac ako 200-tisíc úmrtí naviac," objasňuje analytik Pietrtzak. Preto k očkovaniu nabádajú dokonca aj pohrebníctva. "Očkujte sa, pretože na cintorínoch nie je miesto," apeluje Zbigniew Baran z krakovského pohrebníctva Karawan.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá