V Bruseli rozhodli o znížení gréckeho dlhu o desiatky miliárd

Aktualizované:
Ministri financií eurozóny a Medzinárodný menový fond v pondelok uzavreli dohodu o znížení gréckeho dlhu a umožnili tak uvoľnenie ďalšej finančnej pomoci pre takmer zbankrotovanú ekonomiku.

Maratón rokovaní

Po takmer 12 hodinách rokovaní na treťom stretnutí za tri týždne sa medzinárodní veritelia Atén dohodli na balíku opatrení, ktoré by mali znížiť dlh o 40 miliárd eur a znížiť ho do roku 2020 na 124 % hrubého domáceho produktu krajiny. V reakcii na správu euro posilnilo voči americkému doláru na úroveň 1,2992 USD/EUR, čo je najlepšia hodnota od konca októbra.

Ministri súhlasili so znížením úrokovej sadzby na oficiálne úvery, s predĺžením ich splatnosti na 30 rokov a s odkladom splátok úrokov o 10 rokov.

Podporili tiež financovanie Atén pri odkupovaní vlastných dlhopisov od súkromných investorov s cieľovou hodnotou 35 centov za euro a vrátenie balíka 11 miliárd eur zisku, ktorý národné centrálne banky získali pri kúpe zlacnených gréckych štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou na sekundárnych trhoch. "Vítam rozhodnutia, ktoré ministri financií urobili," povedal po skončení rokovaní prezident ECB Mario Draghi.

Udržateľnosť dlhu

Otázkou zostáva, či je grécky dlh udržateľný bez toho, aby európske vlády odpísali časť svojich pôžičiek Aténam. Ministri sa zaviazali urobiť ďalšie kroky na to, aby dlh znížili "výrazne pod 110 %" v roku 2022. Nemecko a jeho severskí spojenci doteraz odmietali akýkoľvek návrh na odpustenie časti gréckeho dlhu. Grécko by si však mohlo "zaslúžiť" jeho zníženie o niekoľko rokov, ak bude dôsledne zavádzať dohodnuté reformy, povedal guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Európska komisia tento názor podporuje.

Ministri formálne uvoľnia ďalšiu tranžu pomoci 13. decembra, povedal šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker. Grécko dostane až 43,7 miliárd eur vo viacerých fázach podľa toho, ako bude plniť podmienky. Decembrová tranža má Aténam umožniť rekapitalizáciu bánk, ako aj platbu platov štátnych zamestnancov, penzií a dodávateľských faktúr. Z tejto sumy je 23,8 mld. eur vyhradených pre banky a 10,6 mld. eur na podporu rozpočtu.

Dohoda počíta s výkupom dlhopisov

Podľa novej dohody grécka vláda bude môcť použiť požičané peniaze na odkúpenie vlastných dlhopisov, aby znížila zadlženosť. Konkrétne detaily a sumy takejto akcie (debt buy-back) neboli zverejnené. Tento program je však predpokladom pre ďalšie opatrenia.

Euroskupina navrhla zníženie úročenia bilaterálnych úverov, ktoré Grécku poskytli krajiny eurozóny v rámci prvého záchranného programu, o 100 bázických bodov.

Ďalším bodom je predĺženie splatnosti úverov - bilaterálnych pôžičiek od krajín eurozóny rovnako ako pôžičiek z Európskeho fondu finančnej stability - o 15 rokov. Vyplatenie úrokov v rámci úverov od EFSF sa má odložiť o 10 rokov. Len toto opatrenie má hodnotu 44 miliárd eur.

O situácii Grécka sme hovorili s konzultantom SAXO Bank Radimom Dohnalom

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá