Krajniakove zdroje na rodičovský bonus už majú v rozpočte iné určenie, tvrdí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

TA3 TASR
11.1.2022 19:13

Peniaze, ktoré by mohli zafinancovať vyplácanie rodičovského bonusu dôchodcom, ktorí vychovali deti, v roku 2023 už z väčšej časti majú v rozpočte verejnej správy na roky 2022 až 2024 iné určenie. Uviedla to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v reakcii na utorkovú tlačovú konferenciu ministra práce Milana Krajniaka, počas ktorej vymenoval päť možných zdrojov.

nove_dsng_tb_krajniak_1155.jpg
TA3

Rada kritizuje Krajniaka

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť preto zdôrazňuje, že Krajniakom predstavené dodatočné zdroje by nekompenzovali negatívny vplyv zavedenia rodičovského bonusu na hospodárenie verejných financií. Takisto je podľa rady neopodstatnená argumentácia o lepšom hospodárení Sociálnej poisťovne, v čom vidí Krajniak dodatočných 310 miliónov eur ako možný zdroj financovania. 

"Dočasné lepšie, aj keď stále deficitné hospodárenie Sociálnej poisťovne v súčasnosti nemôže byť dôvodom zavedenia nových opatrení s trvalým negatívnym vplyvom na rozpočet," vysvetlila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Rada zdôraznila, že pre rok 2023 vláda ešte ani bez schváleného rodičovského dôchodku neprijala dostatočné opatrenia na dosiahnutie svojho rozpočtového cieľa, deficitu vo výške 2,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť chýba ešte 1,2 % HDP.

Verejné financie v pásme rizika

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť opakuje, že verejné financie Slovenska sú v pásme vysokého rizika. "Aj v prípade prijatia komplexnej dôchodkovej reformy vrátane naviazania dôchodkového veku na vývoj strednej dĺžky života (čiže splnenie opatrení deklarovaných v pláne obnovy), by sa verejné financie dostali len na hranicu medzi pásmom vysokého a stredného rizika a dôchodkový systém by tak naďalej zostal dlhodobo  neudržateľný. To len podčiarkuje, že v súčasnosti by sa zodpovedne hospodáriaca vláda mala vyhýbať prijímaniu opatrení, ktoré prispievajú k zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti," dodala rada.

Krajniak vidí financovanie v piatich zdrojoch

Minister práce v utorok uviedol, že rezort vidí financovanie rodičovského dôchodku v piatich zdrojoch a dodatočne aj v oddlžení nemocníc. Väčšinu z toho sa podľa Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vôbec nedá považovať za zdroje financovania. Hodnotí tak napríklad zlepšenie výberu poistného v Sociálnej poisťovni, úsporu Sociálnej poisťovne vďaka novele zákona o sociálnom poistení, zavedenie odvodov z 13. a 14. platov a aj oddlženie nemocníc.

Čiastočne sa podľa rady dajú považovať za zdroj dynamické efekty, teda vyšší výber daní a zníženie výdavkov Sociálnej poisťovne na dôchodky, k čomu dochádza pre úmrtia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu. 

Pri dynamických efektoch však Rada pre rozpočtovú zodpovednosť ministrovi vyčíta, že tým pádom treba zohľadniť aj dynamický efekt výpadku daní z poklesu neuskutočnenej spotreby, keďže by sa rodičovský bonus hradil vďaka úspore iných štátnych výdavkov. Takisto úsporu vyplácania dôchodkov predčasne zomretým dôchodcom pre pandémiu treba podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť brať ako dočasný stav.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok