Podmienky pre hromadné podujatia sa uvoľnili, konať sa budú len v režime OP. Kapacita bude obmedzená

Podmienky pre hromadné podujatia sa uvoľnili, konať sa budú len v režime OP. Kapacita bude obmedzená
Zdroj foto: futbal tribúny štadión Slovan 1140px (TASR/Martin Baumann)
Vláda uvoľnila podmienky pre hromadné podujatia. Konať by sa mali v režime OP (očkovaní - po prekonaní ochorenia Covid-19). Pre nízkorizikové podujatia odporúča maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity.

Kapacity budú obmedzené

Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent. Vyplýva to z odporúčaní opatrení hlavnému hygienikovi, ktoré schválila vláda na svojom pondelkovom zasadnutí. Presné pravidlá určí vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa. 

"S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná," uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

Čo patrí pod nízkorizikové podujatia?

Medzi nízkorizikové hromadné podujatia zaradila vláda tie, kde sa nosí respirátor, sú bez konzumácie, povinné je sedenie, nespieva sa na nich ani nepovzbudzuje. Navrhuje pre ne režim OP a maximálne 100 divákov alebo naplnenie kapacity do 50 percent.

Maximálne 25-percentné obmedzenie kapacity má platiť pre stredne rizikové hromadné podujatia, na ktorých sa ráta s nosením respirátora, fixným sedením či státím. Alternatívou má byť rovnako 100 divákov. Pri oboch variantoch sa má požadovať očkovanie alebo doklad o prekonaní ochorenia Covid-19.

Čo patrí pod vysokorizikové podujatia?

Za vysokorizikové podujatia sa podľa materiálu považujú svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Odporúča sa nosenie respirátora, konzumácia jedál by však mala byť povolená. 

Maximálny počet osôb povolených na vysokorizikovom podujatí by mal byť 20 osôb pre očkovaných a po prekonaní ochorenia. Povinný bude zoznam účastníkov podujatia. Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

Na vyhláške pracujú

"Na tvorbe vyhlášky k organizácii hromadných podujatí v súčasnosti pracujeme," priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Daša Račková. Dodala, že vo vyhláške je potrebné "špecifikovať viacero nevyhnutných detailov". Nová vyhláška by podľa Račkovej mala byť vo vestníku vlády Slovenskej republiky zverejnená najskôr v utorok.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá