Zverejnili program osláv kráľovninho jubilea. Súčasťou bude aj koncert svetových hviezd

Zverejnili program osláv kráľovninho jubilea. Súčasťou bude aj koncert svetových hviezd
Zdroj foto: TASR/AP
Buckinghamský palác v pondelok predstavil program osláv platinového jubilea kráľovnej Alžbety II. na tróne. Jeho súčasťou bude vojenská prehliadka, koncert "svetových hviezd", možnosť nahliadnuť do niektorých rezidencií panovníčky, pouličné oslavy či súťaž o vytvorenie nového pudingu.

Alžbeta II. sa 6. februára stane prvým britským monarchom, ktorý sa pri moci udržal sedem desaťročí. Oslavy súvisiace s týmto jubileom vyvrcholia štvordňovým víkendom 2.-5. júna, hoci rozličné akcie sa budú konať v priebehu celého roka. Zatiaľ nie je známe, na ktorých podujatiach sa 95-ročná kráľovná zúčastní.

Program sa začína v pondelok súťažou o vynájdenie nového pudingu na oslavu kráľovninho vládnutia. Finalistov bude hodnotiť porota zahŕňajúca expertku na gastronómiu Mary Berryovú či Monicu Galettiovú z TV šou MasterChef, uvádza stanica BBC. Víťazný recept zverejnia a daný puding sa bude podávať na oslavách.

Počas slávnostného obdobia budú pre verejnosť otvorené kráľovnine vidiecke sídla Sandringham v Anglicku a Balmoral v Škótsku. Pri príležitosti platinového jubilea bolo vysadených aj približne 60-tisíc stromov. Tohtoročné oslavy budú pre panovníčku prvé bez jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel minulý rok v apríli.

Alžbeta II. je od septembra 2015 najdlhšie vládnucou panovníčkou v dejinách Británie. Za ňou nasleduje kráľovná Viktória (63 rokov na tróne) a Juraj III. (59 rokov na tróne). Kráľovná Alžbeta II. sa ujala vládnutia vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Slávnostne korunovaná bola 2. júna 1953 vo veku 26 rokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá