Výstup Poliakov na Gerlach sa skončil nešťastím. Horská záchranná služba ich našla mŕtvych

9.1.2022 13:37

Troch nezvestných Poliakov, ktorí chceli v piatok vystúpiť na Gerlachovský štít vo Vysokých Tatrách, našli v nedeľu horskí záchranári už mŕtvych.

"V obedňajších hodinách našli záchranári tri telá pod južnou stenou Kotlového štítu, žiaľ bez známok života," informovala Horská záchranná služba. Záchranári po Poliakoch intenzívne pátrali v sobotu aj v nedeľu za využitia všetkých dostupných prostriedkov. 

Išlo o lokalizácie mobilného telefónu, prehľadávanie po zemi aj zo vzduchu za pomoci vrtuľníkov i dronu. Pri pátraní pomáhali tiež poľskí horskí záchranári, ktorí využívali prístroj na vyhľadávanie mobilného signálu v teréne, keďže mobilné telefóny boli stále aktívne.

"Pravdepodobne išlo o poľského horského sprievodcu UIMLA s dvoma klientmi, ktorí mali v úmysle vystúpiť na Gerlachovský štít, preto sa záchranári sústredili na lokality Batizovskej a Velickej próby," uviedla Horská záchranná služba na svojej webstránke. Aktuálne prebiehajú neodkladné záchranárske práce a bude nasledovať transport telesných pozostatkov do Starého Smokovca. "Horský sprievodca UIMLA nie je kvalifikovaný na sprevádzanie klientov v horolezeckom teréne, príčiny nehody budú predmetom ďalšieho vyšetrovania," informovala ďalej horská služba.  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok