Izraelský minister obrany Ehud Barak odchádza z politiky

Izraelský minister obrany Ehud Barak odchádza z politiky
Zdroj foto: SITA
Izraelský minister obrany dnes nečakane oznámil svoju rezignáciu. Ehud Barak sa zároveň rozhodol opustiť aj politickú scénu a nemieni kandidovať ani v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Prečo sa takto rozhodol , minister neuviedol.

V januárových voľbách už 70-ročný expremiér nebude kandidovať, na čele svojho rezortu však zostane, pokým nevznikne nová vláda.

Prekvapivé oznámenie prišlo v čase, keď prieskumy ukazujú, že Barakova strana Nezávislosť (Acma'ut) získava na popularite po nedávnej izraelskej ofenzíve v pásme Gazy. Barak mal v izraelskej vláde najviac umierňujúci vplyv na premiéra Benjamina Netanjahua, politického "jastraba", ktorý by si po voľbách 22. januára mal udržať svoj post. Často bol jeho neoficiálnym vyslancom pre urovnanie sporov s Washingtonom, no tiež považovaný za kľúčového aktéra v prísnom postoji Izraeli k iránskemu jadrovému programu, uvádzajú svetové tlačové agentúry.

"Rozhodol som sa odísť z politického života a nekandidovať do budúceho Knesetu... Ukončím svoje funkčné obdobie ministra obrany, len čo bude vytvorená budúca vláda, asi za tri mesiace," povedal Barak novinárom. "Mám pocit, že som vyčerpal svoje politické aktivity, ktoré nikdy neboli mojou vášňou... Krajine môžem slúžiť mnohými spôsobmi, nielen v politike," dodal s tým, že ho k rozhodnutiu ukončiť politickú kariéru viedlo sčasti želanie tráviť viac času s rodinou.

Barak je ministrom obrany od roku 2007. Začiatkom 90. rokov pôsobil ako náčelník generálneho štábu, následne ako minister zahraničných vecí a neskôr predseda vlády (1999-2001).

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá