Španielska vláda odmieta ponuku ETA na začatie rokovaní

Španielska vláda odmieta ponuku ETA na začatie rokovaní
Zdroj foto: TA3
Španielska vláda odmietla ponuku na rokovania od separatistickej organizácie Baskicko a jeho sloboda (ETA) a opäť požiadala o jej bezpodmienečné rozpustenie.

Reagovala tým na ponuku organizácie ETA, ktorá počas víkendu zverejnila v baskických médiách vyhlásenie, že má záujem rokovať so španielskou a francúzskou vládou o definitívnom ukončení ozbrojených operácií a odovzdaní zbraní.

"Jediné vyhlásenie, ktoré očakávame a žiadame, je o bezpodmienečnom rozpustení (ETA)", uviedol v nedeľu pre médiá španielsky minister vnútra Jorge Fernández Díaz. Dodal, že vedenie ETA si musí byť vedomé toho, že španielska vláda nebude rokovať s teroristickou organizáciou. ETA pred rokom oznámila ukončenie štyroch desaťročí boja za nezávislosť, ktorý stál život viac ako 800 ľudí, ale neskoncovala so svojimi bojovými operáciami a ani sa neodzbrojila. Agentúra Reuters upozorňuje, že v minulosti ETA dohody o prímerí nedodržiavala. Organizáciu ETA v minulosti výrazne oslabilo, keď španielske bezpečnostné zložky zatkli viacero jej vodcov a zhabali jej zbrane.

Vo väzniciach v rôznych častiach Španielska sú stovky príslušníkov ETA, ktorá chce s vládou v Madride začať rokovať o ich prevoze do Baskicka. Výmenou za to ponúka rozpustenie svojich vojenských štruktúr a zloženie zbraní. Vo víkendovom vyhlásení ETA uvádza, že chce "definitívne ukončiť ozbrojený konflikt".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá