Minister školstva chce trestať súkromnú VŠ za Figeľov titul

Minister školstva chce trestať súkromnú VŠ za Figeľov titul
Zdroj foto: SITA
Súkromná vysoká škola sv. Alžbety má po kontrole diplomu predsedu KDH Jána Figeľa a ďalších deväťdesiatich absolventov prísť o právo udeľovať doktorandské tituly zo sociálnej práce.

„Tento trest bude nasledovať,“ povedal v rozhovore pre denník Sme minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru. Čaplovič nechal školu preveriť po tom, ako denník Sme upozornil na diplom predsedu KDH a podpredsedu parlamentu Jána Figeľa za dizertačnú prácu o integrácii Slovenska do Európskej únie.

„Pochybenia tam zrejme budú a zrejme bude nasledovať dosť tvrdý trest,“ povedal v rozhovore pre Sme Čaplovič. Tvrdil, že podľa jeho informácií kontrolóri odhalili vážne pochybenia. Dodal, že už viacerým školám odobral právo udeľovať diplom.

Čaplovič v auguste požiadal Akreditačnú komisiu, aby preverila, či Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety dodržiavala kritériá pri tituloch PhD. Rektor školy Vladimír Krčméry aj predsedníčka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová v lete priznali, že pri titule zohľadnili, že Figeľ bol vo významnej funkcii eurokomisára.

Akreditačná komisia okrem Figeľovho titulu preverovala ďalších 90 diplomov. Pracovná komisia pod vedením členky Akreditačnej komisie Marcely Gbúrovej už spracovala výsledky kontroly. Komisia ich zverejniť odmieta, pretože hodnotiacu správu ešte musí začiatkom decembra prerokovať. Až potom rozhodne, či a aký trest navrhne. Pre Čaploviča bude mať návrh len odporúčací charakter, podľa zákona ho nemusí akceptovať.

Čaplovič nechcel hodnotiť, či Figeľ mal dostať PhD. „Nebudem sa vyjadrovať k tomu, či mal, alebo nemal. Ja si neviem predstaviť, že by som si išiel robiť PhD. na odbor, ktorý je na hony vzdialený mojej profesii,“ povedal. Figeľ Čaplovičove slová nekomentoval. „Zatiaľ neboli zverejnené žiadne oficiálne závery Akreditačnej komisie. Dovtedy nie je na čo reagovať,“ uviedol hovorca KDH Matej Kováč.

Šéf KDH aj škola tvrdili, že všetko bolo v súlade so zákonom. Škola chyby nevidí. Vysoká škola sv. Alžbety teraz hovorí, že v závere hodnotiacej správy sa píše, že „spĺňa a vytvára dostačujúce predpoklady na udržanie spôsobilosti“, čiže práva udeľovať PhD.

Hovorca školy Ivan Bielik v stanovisku spomenul, že správa formuluje odporúčanie pre školu a ministerstvo školstva, aby sa zharmonizovali kritériá a stanovili štandardy pre všetky vysoké školy v danom odbore. Čo kontrolóri zistili nepovedal ani Bielik s tým, že Akreditačnú komisiu ešte len čaká rokovanie. „Vyjadrenia k ďalším podrobnostiam by sme považovali voči Akreditačnej komisii za predčasné a nevhodné.“

Sme pripomína, že zo sociálnej práce má titul PhD. aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Škola ani on doposiaľ nevysvetlili, za akých okolností ho v roku 2009 obhájil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá