Kazachstanom otriasajú útoky. Zranenia utrpeli stovky ľudí, vypli aj internet

TA3 TASR
5.1.2022 18:51

Kazachstan sa zmieta v nepokojoch. Masové protesty, ktoré vypukli po zdražení skvapalneného ropného plynu naberajú na sile. Prezident vyhlásil výnimočný stav v celej krajine a sľubuje maximálnu tvrdosť. Úrady vypli internet aj telefonické spojenie.

Vyše 500 ľudí vrátane 130 žien a starších ľudí utrpelo zranenia počas masových protestov v kazašskom meste Alma-Ata, oznámil v stredu náčelník miestnej polície Kanat Tajmerdenov. Výnimočný stav pre pretrvávajúce nepokoje rozšírili na celé územie Kazachstanu, informovala agentúra TASS.

Nepokoje trvajú už niekoľko dní

"Dnes mesto čelilo ďalším útokom extrémistov a radikálov. Prijímame nevyhnutné opatrenia na ochranu života a bezpečnosti občanov. Vyzývame tých, ktorí vyšli do ulíc, aby sa rozišli. Našim hlavným cieľom je nedopustiť ďalšie stupňovanie napätia a radikalizmu," uviedol Tajmerdenov pre kazašský portál Tengrinews.kz.

Podľa Tajmerdenova bolo počas nepokojov, ktoré v meste pretrvávajú už niekoľko dní, podpálených 120 vozidiel vrátane 33 sanitiek a požiarnych vozidiel, poškodených bolo tiež približne 120 obchodných priestorov, 180 stravovacích zariadení a 100 kancelárskych priestorov. Náčelník polície preto vyzval obyvateľov, aby ostali doma, nepodliehali panike a nenechali sa vyprovokovať.

Pre nepokoje je okrem iného narušená prevádzka viacerých kazašských letísk. Podľa ruského rádia Echo Moskvy demonštranti v Alma-Ate vtrhli v stredu aj na miestne letisko, čo spôsobilo problémy s jeho prevádzkou. Agentúra TASS informovala o odložení niekoľkých letov smerujúcich do Kazachstanu. Okrem letiska v Alma-Ate je prevádzka pre nepokoje narušená aj na letiskách v hlavnom meste Nursultan či v meste Aktua. Vzhľadom na pretrvávajúce nepokoje v krajine tiež v stredu vyhlásili výnimočný stav, ktorý platí na na celom území Kazachstanu. Výnimočný stav doposiaľ platil iba v Mangystauskej oblasti.

Protesty proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG) – trvajú v Kazachstane od začiatku tohto roka. Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.

Prezident žiada o pomoc aj Rusov

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu požiadal o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti vedenú Ruskom. "Dnes som sa obrátil na lídrov krajín ODKB s prosbou o poskytnutie pomoci Kazachstanu na prekonanie teroristickej hrozby," uviedol Tokajev v televíznom vysielaní. Zároveň vyhlásil, že "teroristické bandy", ktoré vyvolávajú nepokoje v Kazachstane, boli "vycvičené v zahraničí".

Podľa Tokajeva sa teroristické skupiny "zmocňujú objektov infraštruktúry – konkrétne sa zmocnili letiska v Alma-Ate a piatich lietadiel vrátane niekoľkých zahraničných". "Alma-Ata čelí útoku, ničeniu a vandalizmu. Obyvatelia Alma-Aty sa stali obeťami útoku teroristov, zločincov," uviedol Tokajev v televíznom vysielaní.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok