Výhrady k obrannej spolupráci s USA má aj strana Hlas. O zmluve majú vážne pochybnosti

5.1.2022 14:38

Mimoparlamentná strana Hlas-SD nemôže podporiť návrh dohody o obrannej spolupráci s USA vzhľadom na vážne pochybnosti, či zmluva nenarušuje suverenitu Slovenskej republiky i zásadné právne výhrady Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Vyhlásil to líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.

48. schôdza Národnej rady SR
Foto: TA3 / David Duducz

Informovala o tom hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková. Prijímanie akýchkoľvek medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky v oblasti bezpečnosti a obrany musí byť podľa Hlasu plne v súlade s ústavou a právnym poriadkom. 

"Nesmie byť pritom narušená územná celistvosť a zvrchovanosť Slovenskej republiky a nesmie byť vytvorená možnosť na rozmiestňovanie cudzích ozbrojených síl a zbraňových systémov na území Slovenskej republiky bez predchádzajúceho súhlasu jej ústavných orgánov. Takto som vždy postupoval ako predseda vlády a takto budem postupovať aj naďalej," vyhlásil Pellegrini. 

V súčasnej napätej zahraničnopolitickej, ale aj vnútropolitickej situácii je podľa Hlasu veľmi dôležité, aby každá zmluva bola podrobená dôslednej verejnej diskusii. Má sa tak predísť prijímaniu záväzkov, ktoré budú v rozpore s väčšinovými postojmi obyvateľstva a relevantnými stanoviskami štátnych inštitúcií.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Minister obrany Jaroslav Naď pri predstavení dohody zdôraznil, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu. Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok