Pfizer a BioNTech chcú znova využiť technológiu mRNA. Vyvíjajú vakcínu proti pásovému oparu

TA3 TASR
5.1.2022 14:27

Nemecká farmaceutická firma BioNTech a jej americký partner Pfizer v stredu oznámili, že plánujú spoločne vytvoriť vakcínu proti pásovému oparu na základe technológie mRNA, ktorú použili aj pri výrobe očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19.

Vakcína Pfizer koronavírus 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

Informovala o tom agentúra DPA. Klinické skúšky mRNA vakcíny proti pásovému oparu sa majú začať v druhej polovici tohto roka. Pásový opar je infekčné kožné ochorenie spôsobené herpetickým vírusom Varicella zoster. 

Predovšetkým u detí vyvoláva tento vírus najprv ovčie kiahne. Po ich ústupe však vírus ostáva doživotne v nervových gangliách človeka a neskôr – vo vyššom veku či poklese imunity – môže vyvolať pásový opar. 

Typicky sa spočiatku prejavuje pálčivou bolesťou na oblasti kože inervovanej z napadnutého ganglia. Neskôr sa na danom mieste objaví pás pľuzgierikov. Ochorenie sa lieči podávaním virostatík. Bolesť v zasiahnutých nervoch však môže pretrvávať aj po ústupe vonkajších príznakov.

V Nemecku podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha ochorie ročne na pásový opar 300-tisíc ľudí. Z nich päť percent má vážnejší priebeh ochorenia. Proti pásovému oparu existuje očkovanie na tradičnej báze inaktivovaného vírusu. 

V prípade novej vakcíny použijú antigénovú technológiu Pfizeru a skúsenosti BioNTechu z technológie mediátorovej RNA, informovali predstavitelia oboch spoločností. Náklady na vývoj aj následné zisky si firmy rozdelia.

Podľa riaditeľa BioNTechu Ugura Šahina je cieľom vytvoriť vakcínu s "výhodným profilom rizík a vysokou účinnosťou". Podobne ako pri vakcíne proti covidu bude mať Pfizer právo  uviesť na trh aj očkovaciu látku proti pásovému oparu na celom svete – s výnimkou Nemecka, Turecka a niektorých zatiaľ nešpecifikovaných krajín, kde bude mať marketingové práva BioNTech.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok