Očkovanie proti covidu nespôsobuje predčasný pôrod ani podváhu dieťaťa, ukazuje štúdia

TA3 TASR
5.1.2022 09:01

Proticovidové očkovanie počas tehotenstva nesúvisí s predčasným pôrodom ani s podváhou novorodencov, vyplýva zo štúdie zverejnenej v utorok americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Nové prípady
TASR/Jaroslav Novák

Informovala agentúra Reuters. Z viac než 10-tisíc žien, ktoré absolvovali najmenej jednu dávku protikoronavírusovej vakcíny, porodilo predčasne 4,9 percenta z nich, zatiaľ čo v skupine 36-tisíc nezaočkovaných žien sedem percent. Výskumníci dospeli k záveru, že tento rozdiel nie je štatisticky významný, čo znamená, že očkovanie ani nezvyšuje, ani neznižuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu.

Dôkazy o výhodách očkovania pribúdajú

Bádatelia ďalej objavili, že protikoronavírusové vakcíny nezvýšili pravdepodobnosť narodenia dieťaťa, ktoré váži menej, než by malo. Výsledky štúdie sú v súlade s odporúčaniami Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. o bezpečnosti proticovidového očkovania počas tehotenstva. "Dôkazy o výhodách očkovania proti Covid-19 počas tehotenstva stále pribúdajú – vrátane detekcie (protikoronavírusových) protilátok v pupočníkovej krvi," napísali vedci.

Predmetná štúdia skúmala ženy, ktoré otehotneli medzi májom a októbrom 2020, teda predtým, než boli proticovidové vakcíny k dispozícii. Takmer všetky ženy v štúdii sa preto zaočkovali v druhom alebo treťom trimestri. Zhruba 96 percent z nich dostalo najmenej jednu dávku mRNA vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo firmy Moderna. Zvyšné ženy dostali jednodávkovú vakcínu Johnson & Johnson. Typ použitej vakcíny, počet dávok, ani ich načasovanie nemali na výsledky nijaký vplyv.

Evidovali niektoré ženy ako nezaočkované?

Autori štúdie poznamenali, že pre svoju prácu použili údaje, ktoré boli pôvodne zozbierané na iné účely. Je preto možné, že niektoré očkované ženy evidovali ako nezaočkované. Bádatelia zároveň nemali prístup k anamnéze žien o ich prípadných predchádzajúcich pôrodných komplikáciách.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vlani v auguste vydalo oficiálne odporúčanie všetkým tehotným ženám, aby sa dali zaočkovať proti novému druhu koronavírusu. Budúcim matkám totiž hrozí po nákaze vyššie riziko ťažkého priebehu choroby, čo môže viesť i k ťažkostiam s tehotenstvom a v niektorých prípadoch napríklad k predčasnému pôrodu, potratu či k narodeniu mŕtveho plodu. V zriedkavých prípadoch môže matka vírus preniesť aj na dieťa.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok