V Sudáne napriek zákazu vychádzania opäť protestovali desaťtisíce ľudí. Niekoľkí zahynuli

30.12.2021 22:54

Bezpečnostné zložky zastrelili na protestoch v Sudáne štyroch ľudí. Desaťtisíce obyvateľov aj napriek zákazu vychádzania ukázali svoj odpor proti vojenskej vláde. V uliciach demonštrujú už od októbra. Počet obetí nepokojov sa zvýšil už na 52.

Informovala o tom agentúra AFP. Demonštranti skandujúci slogan "Nie vojenskej vláde" sa dostali na niekoľko stoviek metrov od prezidentského paláca v Chartúme, sídla generála Abdala Fattáha Burhána, ktorý sa chopil moci počas prevratu z 25. októbra. 

Vojaci, policajti a polovojenské útvary potom rozohnali protestujúcich slzotvorným plynom. Bezpečnostné sily okrem toho zablokovali mosty cez rieku Níl prepravnými kontajnermi, aby hlavné mesto Chartúm odrezali od severných predmestí a susedného mesta Omdurmán. Prodemokratickí aktivisti vytrvalo protestujú proti vojenskému prevratu už dva mesiace aj napriek násilným represáliám, v rámci ktorých - podľa nezávislého výboru lekárov - zahynulo už najmenej 48 ľudí a ďalšie stovky utrpeli zranenia.
 

Americká ambasáda v Chartúme opakovane vyzýva sudánske úrady na zdržanlivosť a vyjadruje podporu právu Sudáncov na pokojné protesty. Sudán stále nemá funkčnú vládu, ktorá je predpokladom pre obnovenie medzinárodnej pomoci, ktorá bola v reakcii na októbrový prevrat obmedzená. Humanitárnu pomoc potrebuje podľa OSN viac ako 14 miliónov obyvateľov tejto africkej krajiny. 

Vojenský prevrat v Sudáne sa odohral 25. októbra, keď generál Burhán zosadil vládu, zadržal civilné vedenie krajiny na čele s premiérom Abdalláhom Hamdúkom a vyhlásil v krajine výnimočný stav. Burhán zadržiaval Hamdúka niekoľko týždňov v domácom väzení, ale 21. novembra ho vrátil do funkcie na základe dohody o uskutočnení nových volieb v júli 2023. Tento krok nahneval mnohých stúpencov prodemokratického hnutia, podľa ktorých Hamdúk týmto spôsobom poskytol pučistom zdanie legality.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok