Telo palestínskeho exprezidenta Jásira Arafata exhumujú v utorok

Telo palestínskeho exprezidenta Jásira Arafata exhumujú v utorok
Zdroj foto: CTK
Telo bývalého palestínskeho vodcu Jásira Arafata exhumujú v utorok v rámci obnoveného vyšetrovania jeho smrti. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na palestínskeho vyšetrovateľa.

Arafat zomrel v novembri 2004 vo francúzskej vojenskej nemocnici - mesiac po tom, ako náhle ochorel. Palestínski predstavitelia tvrdia, že ho otrávil Izrael, ale nepredložili žiadne dôkazy. Izrael takéto obvinenia popiera.

Prípad znovu ožil toto leto, keď švajčiarske laboratórium oznámilo, že v Arafatovom odeve našlo výrazné stopy po rádioaktívnom prvku polónium-210. Z toho vyplynuli podozrenia, že Arafat mohol zomrieť na následky otravy. Experti uviedli, že je potrebné preskúmať jeho telo.

V utorok švajčiarski, francúzski a ruskí odborníci odoberú vzorky z Arafatových kostí, uviedol Tawfík Tirawí, ktorý vedie palestínsky vyšetrujúci tím. Experti preskúmajú vzorky vo svojich krajinách.

Arafata opäť pochovajú v ten istý deň s vojenskými poctami, pričom na ceremóniu nebude mať verejnosť prístup. Tirawí nespresnil, kedy zverejnia výsledky vyšetrovania, ale dodal, že to môže trvať celé mesiace.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá