Vláda má právo učiteľom povedať nula, tvrdí Fico

Vláda má právo učiteľom povedať nula, tvrdí Fico
Zdroj foto: SITA
Keď bude mať Slovensko podľa predsedu vlády Roberta Fica viac peňazí, a premiér verí, že toto obdobie nastane, vláda zvýši platy učiteľov, ale potom sa bude musieť s nimi rozprávať aj o tom, či zodpovedá počet žiakov množstvu učiteľov. Fico to dnes povedal v relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu - RTVS.

Ministerstvo financií podľa jeho slov analyzovalo počet žiakov na jedného učiteľa a zistilo, že máme nízky počet žiakov na jedného učiteľa. "Normálny stav je 14 žiakov, u nás je to 11," priblížil.

Robert Fico v relácii opäť pripomenul, že učiteľom rozumie, pretože ich platy sú neuveriteľné nízke, ale peniaze na zvýšenie krajina nemá. Na zvýšenie platov učiteľov o ďalších päť percent by podľa premiéra bolo potrebných 120 miliónov eur.

"My sme našli 66 miliónov eur, čo sú takmer dve miliardy korún a ponúkame ich ako zdravý kompromis," podotkol. Nikde v Európe sa platy nezvyšujú, naopak, znižujú sa. Vláda má podľa Fica v tomto momente aj legitímne právo povedať zvyšovaniu platov nie, ale aj napriek tomu zvýšenie platov o päť percent ponúka.

"Proste na viac nemáme," uviedol premiér. Fico uznáva dôležitosť a význam vzdelania, teraz je však podľa neho prioritou, aby Slovensko v Európskej únii zostalo v klube číslo jeden. "Každá krajina si požičiava peniaze, to je normálne. Keď nie ste dôveryhodný partner, dajú vám také úroky, že nie ste schopný splácať. Teraz si Slovensko ako krajina požičiava peniaze za historicky najmenšie úroky, aké kedy boli," priblížil a dodal, že "v EÚ veria, že sa v roku 2013 na Slovensku čosi udeje a že to zvládneme, čo sa týka verejných financií".

Fico právo učiteľov na štrajk uznáva. "Beriem, že sa rozhodli toto právo realizovať, no nechápem, že keď sa v Európske únii všetko znižuje a sme v úplnom ´vsrabe´, oní chcú viac. No aj napriek tomu im zvýšenie o päť percent ponúkame, aj keď ideme zrejme do neriešiteľného stretu," uzavrel premiér Robert Fico.

Premiér zdôraznil potrebu zodpovedného hospodárenia, bez ktorého v súčasnosti krajina neprežije. "Ak sa správame zodpovedne v makroekonomike, tak sa nám to vracia," konštatoval s tým, že ak by Slovensko na budúci rok hospodárilo namiesto trojpercentného deficitu s deficitom osem percent HDP, štát by to položilo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá