Počet obetí tajfúnu na Filipínach stúpol na takmer 400, vyše 60 ľudí je stále nezvestných

Počet obetí tajfúnu na Filipínach stúpol na takmer 400, vyše 60 ľudí je stále nezvestných
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Počet obetí najsilnejšieho tohtoročného tajfúnu na Filipínach stúpol na 389 a 64 ľudí je stále nezvestných, oznámil v pondelok národný úrad pre odstraňovanie následkov katastrof.

Informuje o tom tlačová agentúra DPA. Tajfún Rai postihol vyše štyri milióny ľudí v stredných a južných provinciách krajiny – vrátane 570.906 osôb, ktoré museli opustiť svoje domovy, dodal úrad. Rai tiež zničil súkromnú a verejnú infraštruktúru, ako aj poľnohospodársku úrodu v celkovej hodnote 22 miliárd pesos (441 miliónov dolárov).

Tajfún vtrhol na východné pobrežie Filipín 16. decembra: zrovnával domy zo zemou, poškodzoval budovy a verejnú infraštruktúru, vyvracal stromy a spôsobil záplavy aj zosuvy pôdy. Vo väčšine zasiahnutých oblastí poškodil elektrické vedenie a prerušil telekomunikačné spojenie a očakáva sa, že v mnohých oblastiach bude elektrina obnovená až v januári.

Jednou z najhoršie zasiahnutých oblasti je stredofilipínska provincia Bohol, ktorá hlásila k pondelku 109 úmrtí. Blízka provincia Cebu hlásila najmenej 96 mŕtvych. Pohotovostné čaty a humanitárni pracovníci prirovnávajú škody spôsobené Raiom k Haiyanu, najsilnejšiemu tajfúnu, aký kedy postihol Filipíny.

Haiyan usmrtil v novembri 2013 až 6300 ľudí a vyhnal z domovov vyše štyri milióna obyvateľov. Filipínske súostrovie zasiahne každý rok priemerne 20 tropických cyklón.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá