Zomrel Larry Hagman, seriálový J.R.

Legendárny seriálový J.R. opustil tento svet. Herec Larry Hagman zomrel vo veku 81 rokov. Prehral náročný boj s cirhózou pečene a rakovinou.

Vo veku 81 rokov v piatok zomrel americký herec Larry Hagman, známy predovšetkým ako J.R. Ewing zo seriálu Dallas (1978–1991). Posledný raz vydýchol v dallaskej nemocnici pre komplikácie spojené s rakovinou hrtana. Okrem toho ho trápila aj rakovina a cirhóza pečene – dôsledok dlhých rokov alkoholizmu. Herečka Linda Gray, ktorá v seriáli stvárnila manželku manipulatívneho a intrigánskeho naftára J.R.-a Sue Ellen, bola pri ňom v nemocnici. "Larry Hagman bol 35 rokov mojím najlepším priateľom. Bol kreatívny, zábavný, milujúci a talentovaný a bude mi nesmierne chýbať,“ uviedla.

Larry Hagman sa narodil 21. septembra 1931 v texaskom Fort Worthe. Jeho otec bol právnikom a mama Mary Martin herečkou. Keď sa rodičia rozviedli, žil so starou mamou v Los Angeles a neskôr s matkou v New Yorku. S herectvom začínal na divadelných doskách, neskôr účinkoval v seriáloch a po množstve epizódnych úloh sa do povedomia verejnosti sa dostal vďaka sitcomu Dream of Jeannie (1965-1970).

Sláva prišla v roku 1978, keď sa na obrazovky televízie CBS dostal Dallas. Seriál o bohatej naftárskej rodine Ewingovcov, v ktorom nie je núdza o intrigy, klamstvá, rodinné roztržky, neveru či násilie, získal obrovskú popularitu. Hagman si okrem 356 epizód Dallasu zahral aj v pokračovaní tohto kultového seriálu, ktoré začali vysielať tento rok. Za jeho výkon ho štyri razy nominovali na Zlatý glóbus.

"Naozaj si nepamätám polovicu ľudí, s ktorými som sa vyspal, vrazil im nôž do chrbta alebo ich dohnal k samovražde,“ vtipkoval kedysi o J.R.-ovi, ktorý sa do histórie americkej televízie zapísal aj legendárnym posledným dielom druhej série, kde ho neznámy človek postrelil. Fanúšikovia celé mesiace premýšľali o tom, či ich obľúbený záporný hrdina prežije a kto sa ho pokúsil zabiť. Hagmanovi dokonca ponúkli 250-tisíc dolárov, aby to prezradil, no on sa rozhodol, že "v skutočnom živote nebude ako J.R.“.

Herec má za sebou divoký život, brat LSD, fajčil marihuanu a s alkoholom začal už ako tínedžer, pričom skončil až v roku 1992, keď mu lekár povedal, že má cirhózu a ak neprestane piť, ostáva mu šesť mesiacov života. O tri roky neskôr mu diagnostikovali rakovinu pečene, takže prestal fajčiť a o mesiac podstúpil transplantáciu. V posledných rokoch svojho života začal Hagman verejne bojovať proti cigaretám a propagoval ekologický spôsob života – dokonca nakrútil reklamu, v ktorej ako J.R. Ewing hovorí o tom, že pred naftou uprednostnil solárnu energiu. Ako sám povedal, keď zomrie, chce, aby jeho spopolnené pozostatky rozsypali na pole, zasadili naň marihuanu a pšenicu a neskôr z nich upiekli obrovský marihuanový koláč. Ten by mal byť dostatočne veľký pre 200 až 300 ľudí, ktorý by si ho týmto spôsobom pripomenuli.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá