Sarkozy vypovedal v kauze financovania predvolebnej kampane

Sarkozy vypovedal v kauze financovania predvolebnej kampane
Zdroj foto: SITA
Bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho vypočul dnes vyšetrujúci sudca v Bordeaux vo veci podozrení, že od najbohatšej ženy Francúzska Liliane Bettencourtovej nezákonne prijal prostriedky na financovanie svojej predvolebnej kampane v roku 2007.

Súd rozhoduje, či 57-ročný exprezident z rokov 2007-12 bude obžalovaný v prípade využitia finančných prostriedkov od Bettencourtovej, 90-ročnej dedičky kozmetickej spoločnosti L'Oréal. Sarkozy všetky doterajšie obvinenia dôrazne popiera.

Išlo o vôbec prvé vypočúvanie exprezidenta, odkedy v máji stratil imunitu pred trestným stíhaním, keď v prezidentských voľbách neuspel v súboji s Francoisom Hollandom. Bettencourtovej bývalá účtovníčka oznámila polícii, že dedička L'Oréalu odovzdala približne 150.000 eur v hotovosti pokladníkovi Sarkozyho kampane. V júli vyšetrovateľ prípadu nariadil zadržanie Sarkozyho denníkov s cieľom zistiť, čo presne v tom čase robil.

Vyšetrovanie môže pre Sarkozyho znamenať predčasný koniec politickej kariéry. Stovky policajtov strážili vstup do budovy súdu v Bordeaux, kde prebiehal výsluch za zatvorenými dverami, informovala agentúra Reuters.

Oficiálne začatie vyšetrovania môže nariadiť sudca Jean-Michel Gentil už okamžite po vypočutí Sarkozyho. Ako pripomína Reuters, ak by došlo k vzneseniu obžaloby, stalo by sa tak pravdepodobne až po niekoľkých mesiacoch a možno až rokoch súdneho vyšetrovania. Sarkozy okrem financovania kampane bude musieť súdu ešte vysvetľovať okolnosti podozrivého predaja ponoriek do Pakistanu, ktorý podpísal.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá