Historická anomália bola odstránená. Ochranári sú radi, že reforma národných parkov prešla

TA3 TASR
15.12.2021 10:14

Štátna ochrana prírody SR víta schválenie reformy národných parkov parlamentom. Reforma a jej opatrenia posúvajú podľa ŠOP Slovensko v oblasti ochrany prírody do kruhu vyspelých krajín. Národné parky tak majú možnosť získať podobu, akú si zaslúžia, tvrdia ochranári.

Po niekoľkých rokoch budú desiatky lokalít najvzácnejších starých lesov v piatom stupni ochrany
TASR/Milan Kapusta (ilu)

"Historická anomália v správe národných parkoch bola týmto významným krokom odstránená. Schválením predloženej reformy sme sa vydali na cestu udržateľnej ochrany našich najcennejších území," povedal generálny riaditeľ ŠOP Dušan Karaska. Dodal, že jednotná správa a právna subjektivita národných parkov prinesie nielen vyššiu kvalitu ochranu prírody a krajiny, ale aj socio-ekonomický rozvoj dotknutých regiónov.

Navrhovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny pri prevode pozemkov podľa ŠOP garantuje zachovanie všetkých zmlúv viazaných na prevzaté pozemky. Ide napríklad o dodávateľsko-odberateľské zmluvy, nájomné zmluvy či existujúce zmluvy uzatvorené napríklad so včelármi. ŠOP tak prevezme všetkých lesníkov a robotníkov, ktorí obhospodarujú lesy v národných parkoch. Zachovajú aj ich doterajšie ohodnotenie. Zároveň bude pri správach národných parkov zriadený poradný, odborný, konzultačný a iniciačný orgán Rada národného parku, poukázali ochranári.

Tatranskí lesníci veria v benefity

Štátne lesy Tatranského národného parku rešpektujú rozhodnutie poslancov, ktorí v utorok schválili reformu národných parkov. To je podľa tatranských lesníkov aj v súlade s obsahom memoranda o spolupráci medzi ministerstvom pôdohospodárstva a rezortom životného prostredia.

"Dúfame, že tento krok prinesie prírode iba samé benefity. Veď ako sme sa mohli v minulosti presvedčiť, integrovaný model správy v najstaršom národnom parku na Slovensku úspešne fungoval celé roky a už od vzniku TANAP v roku 1949 bol inšpiráciou pre okolité štáty," uvádza sa v stanovisku ŠL TANAP.

"Ako legitímny nástupca niekdajšej Správy TANAP sme vždy podporovali integrovanú a predovšetkým funkčnú ochranu tohto vzácneho územia, kde na piedestáli stojí príroda a nie ekonomické záujmy jednotlivcov," skonštatovali ŠL TANAP.

Poslanci Národnej rady SR v utorok večer schválili reformu národných parkov. Správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod rezort životného prostredia. Presun pozemkov pod envirorezort má zabezpečiť jednotnú správu štátnych pozemkov na území národných parkov.

Presun štátnych pozemkov sa bude realizovať až po zonácii národných parkov. Od 1. apríla 2022 sa tak správa štátnych pozemkov presunie na samostatné správy národných parkov na území Tatranského národného parku, Pieninského národného parku a Národného parku Slovenský raj. K tomuto dátumu prechádza pod národné parky aj správa štátnych pozemkov v štvrtom a piatom stupni ochrany. Prechod správy území v treťom a nižšom stupni ochrany vo vlastníctve štátu je podmienený zonáciou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok