Na Sibíri namerali minulý rok 38 stupňov, rekordnú horúčavu už potvrdila aj OSN

TA3 TASR
14.12.2021 09:38

OSN v utorok oficiálne uznala teplotu 38 stupňov Celzia, nameranú vlani na Sibíri, za nový teplotný rekord pre Arktídu. Je to podľa nej "výstražné zvonenie" upozorňujúce na zmenu klímy.

Sibír tajga 1140 px (SITA/AP)
SITA/AP

Zažívame klimatické extrémy

Túto horúčavu zažili 20. júna 2020 v ruskom meste Verchojansk a je to najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná za polárnym kruhom, uviedla Svetová meteorologická organizácia. Je to prvýkrát, čo táto organizácia dodala rekordne vysokú teplotu v Arktíde do svojho archívu správ o extrémnom počasí. Stalo sa tak v období, keď na celej zemeguli hlásia bezprecedentnú vlnu rekordného nárastu teplôt, píše agentúra OSN.

"Tento nový rekord v Arktíde je jedným z celej série pozorovaní, nahlásených Archívu poveternostných a klimatických extrémov Svetovej meteorologickej organizácie – a je výstražným zvonením upozorňujúcim na meniacu sa klímu," uviedol v oznámení šéf organizácie Petteri Taalas.

Verchojansk sa nachádza približne 115 kilometrov severne od polárneho kruhu a teploty tam merajú od roku 1885. Táto teplota, ktorá sa podľa meteorológov "hodí skôr do Stredomoria než do Arktídy", bola nameraná na meteorologickej stanici počas výnimočne dlhej vlny horúčav. Priemerné teploty po celej arktickej Sibíri dosahovali väčšinu vlaňajšieho leta desať stupňov nad normál, uviedla organizácia. Dodala, že toto vyvolalo požiare a masívne ubúdanie morského ľadu.

Jeden z najhorúcejších rokov

Táto vlna horúčav zohrala aj výraznú úlohu v tom, že rok 2020 bol označený za jeden z troch najhorúcejších zaznamenaných rokov globálne. Vlani bol zaznamenaný aj nový teplotný rekord 18,3 stupňa Celzia pre svetadiel Antarktídy, uviedol Taalas. Svetová meteorologická organizácia sa stále snaží overiť teplotu 54,4 stupňa Celzia hlásenú v rokoch 2020 a 2021 na najhorúcejšom mieste na svete, v Údolí smrti v Kalifornii.

Odborníci tiež pracujú na potvrdení nového európskeho teplotného rekordu 48,8 stupňa Celzia, hláseného na talianskom ostrove Sicília toto leto. Archív Svetovej meteorologickej organizácie "ešte nikdy nemal taký veľký počet súčasne prebiehajúcich preverovaní", upozornil Taalas. Hoci sa otepľujú všetky časti planéty, niektoré oblasti sa zahrievajú rýchlejšie než ostatné – a tempo tejto zmeny v Arktíde predstavuje viac než dvojnásobok celosvetového priemeru.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok