Podozrenie z predraženého nákupu teplomerov v Košickom kraji má dohru. Preverí to hlavný kontrolór

13.12.2021 17:57

Hlavný kontrolór Košického samosprávneho kraja Jozef Hudák vykoná kontrolu prípravy a priebehu verejného obstarania nákupu prechodových teplomerov, ktoré realizoval Košický samosprávny kraj. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v pondelok schválili krajskí poslanci v súvislosti s podozreniami z predraženého nákupu.

Košice Dóm centrum Komunálne voľby 1140px (TASR/František Iván)
TASR/František Iván

Súčasťou kontroly má byť aj porovnanie jednotkovej ceny bezkontaktných teplomerov a zdôvodnenie rozdielu oproti cenám, za ktoré obstarávali takýto tovar iné samosprávne kraje. Uznesenie navrhol poslanec Ján Jakubov. Poslanci zároveň vzali na vedomie informáciu predsedu KSK Rastislava Trnku v medializovanej kauze.

Za teplomery Košický kraj zaplatil viac ako 180-tisíc eur

Trnka opätovne uviedol, že teplomery zakúpené Košickom samosprávnom kraji za vyše 180-tisíc eur oproti tým, ktoré v minulosti nakupovali Banskobystrický a Nitriansky samosprávny kraj, boli vo vyššej verzii, s dodávkou, montážou a kalibráciou, ako aj predĺženou zárukou. Zároveň konštatoval, že vychádzali z víťaznej ponuky od oslovených troch firiem. 

"Sme presvedčení, že sme pri týchto zákazkách postupovali nie že v súlade, ale nad rámec zákona," povedal. Oslovená pritom bola podľa neho aj firma, ktorá dodávala teplomery do iných dvoch krajov, pričom v prvom prípade nereagovala a v druhom dala ešte vyššiu, ako bola víťazná ponuka.

Košický samosprávny kraj podľa Trnku očakáva kontroly aj zo strany Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky a Úradu pre verejné obstarávanie. Informoval, že sám zriadil komisiu na čele s hlavným kontrolórom kraja na porovnanie cien dodaných teplomerov a analýzu skutkového stavu. 

Do komisie pozval aj poslancov Jakubova a Milana Potockého, prvý účasť v komisii na zastupiteľstve odmietol. "V prípade, že po analýze porovnaných cien dodaných teplomerov vo verejných inštitúciách bude zdokladovaný rozdiel, budeme vymáhať tento rozdiel od dodávateľa," oznámil Trnka. Podľa informácií Denníka N mal Košický samosprávny kraj nakúpiť v porovnaní s inými krajmi teplomery za dvojnásobnú cenu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok