Tri dávky vakcíny chránia pred covidom na približne 75 percent, tvrdia britskí vedci

TA3 TASR
10.12.2021 20:57

Britskí vedci v piatok oznámili, že prvotná analýza prípadov nákazy koronavírusovými variantmi delta a omikron v Británii ukázala, že dve dávky vakcíny sú síce menej účinné proti novému variantu, no posilňujúca dávka poskytuje približne 75-percentnú ochranu pred nákazou.

Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť uviedol, že vakcíny pravdepodobne stále poskytujú dobrú úroveň ochrany v prípade závažného priebehu ochorenia Covid-19, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici. Informovala o tom stanica BBC.

Koronavírusový variant omikron vyvolal globálnu paniku minulý mesiac a tiež obavy, že by mohol byť nákazlivejší, spôsobovať ťažší priebeh ochorenia či odolávať vakcínam, uviedla agentúra AFP.Britskí vedci analyzovali údaje z 581 prípadov nákazy variantom omikron a tisícok prípadov nákazy variantom delta, aby zistili, aké účinné boli vakcíny proti novému variantu.

Predmetná analýza vykázala dramatický pokles účinnosti vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a výrazný pokles účinnosti dvoch dávok očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech. Tretia dávka vakcíny však poskytla 70- až 75-percentnú ochranu proti príznakovému ochoreniu.

Britský úrad pre zdravotnú bezpečnosť odhaduje, že do polovice decembra bude variant omikron zodpovedný za viac ako polovicu všetkých prípadov nákazy v krajine a ak bude tento rast pokračovať, do konca mesiaca bude v krajine viac ako jeden milión infikovaných.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok