Zeman mal neformálne stretnutie s Fialom. Riešili spolu ďalší postup pri vymenovaní vlády

Zeman mal neformálne stretnutie s Fialom. Riešili spolu ďalší postup pri vymenovaní vlády
Zdroj foto: TASR/AP
Fiala
Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa stretol v utorok s premiérom Petrom Fialom. Riešili spolu ďalší postup pri vymenovaní novej vlády.

Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz. "Môžem potvrdiť, že som sa s pánom prezidentom stretol na neformálnej schôdzke, kde som s ním hovoril o ďalšom postupe pri vymenovaní vlády," uviedol Fiala na Twitteri. 

Podľa rádia Frekvence 1 sa tak stalo v utorok niekoľko hodín po tom, ako zo zámku v Lánoch odišiel navrhovaný kandidát na ministra zahraničných vecí Jan Lipavský z hnutia Piráti, s ktorého nomináciou prezident nesúhlasí. Lipavský na svojej nominácii trvá, rovnako ako aj predseda ODS Fiala a celá vznikajúca vláda, píšu Novinky.cz.

"Ja som na základe dohody vznikajúcej koalície nominantom na post ministra zahraničných vecí a reprezentujem aj koaličný program vznikajúcej vlády," reagoval Lipavský. Fiala sa mal pôvodne s hlavou štátu stretnúť až v pondelok, keď Zeman dokončí všetky schôdzky s kandidátmi na ministrov. Ako posledný do zámku v Lánoch za prezidentom príde v piatok kandidát na ministra zdravotníctva Vlastimil Válek zo strany TOP 09.

V rozhovore pre Českú televíziu Fiala v stredu potvrdil, že podá kompetenčnú žalobu na Ústavný súd, ak prezident Miloš Zeman nevymenuje celú jeho vládu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá