Sudcom zmrazia platy a oklieštia imunitu

Sudcom zmrazia platy a oklieštia imunitu
Zdroj foto: SITA
Platy sudcov sa na budúci rok valorizovať nebudú. Oznámil to dnes po rokovaní s predstaviteľmi justície predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD). Sudcov teda stihne rovnaký osud, ako ďalších ústavných činiteľov - poslancov, ministrov či prezidenta SR.

Paška vysvetlil, že už v stredu 21. 11. si vláda osvojí návrh novely zákona od parlamentného finančného výboru, ktorý zmrazí platy ústavných činiteľov, navrhne jeho skrátené konanie a v druhom čítaní doň bude v parlamente cez pozmeňujúci návrh doplnené aj zmrazenie valorizácie platov sudcov.

Sudcov zároveň v budúcom roku čaká aj obmedzenie trestnoprávnej imunity na nevyhnutnú úroveň. "Dobrou správou je, že vzájomný dialóg a rešpekt medzi troma nezávislými piliermi demokracie, sú tým nástrojom, ktorý môže priniesť želané výsledky," komentoval rokovanie Paška.

Diskutovalo sa aj o prieťahoch v súdnom konaní a dôveryhodnosti justície. Tu sa Paška obrátil aj na médiá, aby ľuďom sprostredkovali aj pozitívne informácie z prostredia súdnictva, ktorých nie je podľa neho málo. Do pléna na decembrovej schôdzi pôjde aj správa ministra spravodlivosti a teda v pléne aj vo výboroch bude priestor na širokú diskusiu o návrhoch, ktoré rezort spravodlivosti pripravuje.

Minister Borec na margo dnešného rokovania povedal, že takto si predstavuje pokoj v justícii v praxi. "Zmrazí sa valorizácia platov sudcov, čo sudcovia podporili. Bude to v súlade s ústavou tak, aby nebola narušená nezávislosť sudcov a aby prejavili solidaritu a uskromnili sa tak, ako je to od nich požadované," vysvetlil.

Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková povedala, že je možné nevalorizovať platy sudcov v dvoch prípadoch. "Ak si to vyžaduje ťaživá situácia v štáte, a keď je to oklieštené určitým časovým obdobím," vysvetlila. Na margo oklieštenia imunity uviedla, že sudcovia môžu mať imunitu zúženú na funkčnú. "Sudca musí byť chránený pred vonkajšími vplyvmi, teda je to imunita, ktorá ho chráni v jeho rozhodovacej činnosti s výnimkou trestného činu brania úplatkov," povedala.

Okrem týchto predstaviteľov bola na rokovaní aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jana Bajánková, prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) a člen Súdnej rady SR Imrich Volkai. Zástupkyňa opozície Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) napokon na rokovanie pre zloženie diskutujúcich neprišla.

Záznam tlačovej besedy po stretnutí zástupcov súdnictva

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá