V Mali pri explózii zahynulo niekoľko príslušníkov OSN, Guterres vyzval na vyriešenie útoku

V Mali pri explózii zahynulo niekoľko príslušníkov OSN, Guterres vyzval na vyriešenie útoku
Zdroj foto: SITA/AP
V dôsledku explózie v Mali zahynulo sedem príslušníkov mierových jednotiek Organizácie Spojených národov a ďalší traja utrpeli vážne zranenia.

V stredu večer to na sociálnej sieti Twitter oznámila mierotvorná misia OSN v Mali, informovala agentúra Reuters. Výbušné zariadenie zasiahlo konvoj medzi mestami Douentza a Sévaré v oblasti, v ktorej operujú skupiny napojené na teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát. Žiadna z týchto skupín sa v stredu k útoku neprihlásila.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres rázne odsúdil útok na konvoj. "(Guterres ) vyzýva malijské úrady, aby vynaložili snahu na identifikovanie páchateľov týchto útokov a mohli byť tak rýchlo predvedení pred súd," uviedol Guterresov hovorca Stephane Dujarric.

Mali, jedna z najväčších a najchudobnejších afrických krajín, sa snaží potlačiť islamistické vzbúrenecké hnutie, ktoré prvýkrát vypuklo na severe krajiny v roku 2012 a odvtedy si vyžiadalo tisíce životov v radoch armády i civilistov.

Napriek prítomnosti tisícov francúzskych vojakov i jednotiek Organizácie spojených národov zachvátil konflikt strednú časť Mali a rozšíril sa aj do susedných štátov Burkina Faso a Niger.

Mierotvorná misia OSN vyslala do Mali viac ako 13-tisíc vojakov v snahe dostať pod kontrolu násilie na severe a v strede krajiny. Od roku 2013 však táto misia zaznamenala vo svojich radoch viac ako 230 smrteľných zranení a stala sa z nej mierotvorná misia OSN s najväčším počtom úmrtí, píše Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá