Newyorskí zamestnávatelia musia nariadiť povinné očkovanie

Newyorskí zamestnávatelia musia nariadiť povinné očkovanie
Zdroj foto: SITA/AP
Všetci zamestnávatelia v americkom meste New York budú musieť nariadiť svojim zamestnancom povinné očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Vyplýva to z nových pravidiel, ktoré v pondelok oznámil newyorský starosta Bill de Blasio.

Povinnosť očkovania pre súkromné firmy a podniky začne platiť 27. decembra. Cieľom je zabrániť prudkému nárastu v prípadoch infekcie koronavírusom počas sviatočného obdobia a chladnejších mesiacov, vysvetlil demokratický starosta v rannom programe Morning Joe na televíznej stanici MSNBC.

"My v New Yorku sme sa rozhodli podniknúť preventívny útok, urobiť niečo naozaj smelé, aby sa zastavil ďalší nárast infekcií covidu a rizík, ktoré nám všetkým toto ochorenie prináša," povedal de Blasio. "Povinnosť očkovania od 27. decembra sa bude vzťahovať na všetkých zamestnávateľov v súkromnom sektore v meste New York," dodal.

Starostov hovorca spresnil, že povinné očkovanie v súkromnom sektore sa bude týkať približne 184-tisíc firiem. De Blasio podľa svojich slov očakáva, že nová povinnosť prežije akékoľvek právne námietky. Očkovanie sa už v New Yorku vyžaduje od zamestnancov mesta vrátane učiteľov, policajtov a hasičov, pričom minulý týždeň bolo oznámené povinné zaočkovanie zamestnancov súkromných a cirkevných škôl.

Súčasné pravidlá proti covidu platné v New Yorku vyžadujú od ľudí najmenej jednu dávku vakcíny pri konzumácii jedál vo vnútri reštaurácii, v zábavných zariadeniach a fitness centrách. Na základe nových pravidiel budú musieť mať ľudia nad 12 rokov aplikované dve dávky vo vnútorných priestoroch reštaurácií, v zábavných areáloch a fitness centrách. Jedna dávka sa bude vyžadovať u detí vo veku päť až 11 rokov, ktorých sa súčasne platná povinnosť netýka, informoval de Blasio.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá