Bývalú mjanmarskú líderku poslali do väzby na 4 roky. Za mrežami však môže stráviť zvyšok života

Bývalú mjanmarskú líderku Su Ťij súd poslal do väzenia na 4 roky. Celkovo je voči nej vznesených až 11 obvinení. Ak jej vymerajú trest aj za tie ostatné, za mrežami môže stráviť zvyšok svojho života.

Su Ťij "bola odsúdená na dva roky väzenia podľa paragrafu 505(b) a (ďalšie) dva roky väzenia podľa zákona o prírodných katastrofách," uviedol pre agentúru AFP hovorca mjanmarskej vojenskej junty. Rovnaký verdikt za tie isté obvinenia si vypočul aj zosadený prezident Mjanmarska Win Mjin, pokračoval hovorca s tým, že ani jeden z odsúdených zatiaľ nenastúpi na výkon trestu. Pred súdom v hlavnom meste Nepjito "budú obaja čeliť ešte ďalším obvineniam," vysvetlil.

Verdikt okamžite odsúdila organizácia Amnesty International, ktorá obvinila mjanmarskú juntu z pokusu "zlikvidovať opozíciu a udusiť slobody v Mjanmarsku" za pomoci vznášania "falošných obvinení". Sedemdesiatšesťročná laureátka Nobelovej ceny za mier Su Ťij je vo väzení, odkedy armáda 1. februára tohto roka zosadila jej civilnú vládu a ukončila tak krátke obdobie demokracie v Mjanmarsku. K vojenskému prevratu došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza novozvoleného parlamentu.

Su Ťij je obvinená aj z volebných podvodov, korupcie či porušenia zákona o úradnom tajomstve - v prípade usvedčenia môže vo väzení stráviť aj celé desaťročia, pripomína AFP. Mjanmarské bezpečnostné zložky podľa miestnej monitorovacej skupiny usmrtili už vyše 1300 civilistov, ktorí protestovali proti prevratu, a vyše 10.000 ľudí zadržali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá