Zomrel bývalý senátor a kandidát na prezidenta v USA Bob Dyle. Dožil sa veku 98 rokov

Zomrel bývalý senátor a kandidát na prezidenta v USA Bob Dyle. Dožil sa veku 98 rokov
Zdroj foto: TASR/AP
Vo veku 98 rokov zomrel v nedeľu Bob Dole, bývalý senátor za americký štát Kansas a prezidentský kandidát za Republikánsku stranu v roku 1996.

Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica CNN. "Senátor Robert Joseph Dole zomrel dnes skoro ráno v spánku," píše CNN s odvolaním sa na vyhlásenie Doleovej rodiny. Dole ako člen Republikánskej strany pôsobil v Senáte amerického Kongresu od roku 1969 do roku 1996; zastupoval štát Kansas. V rokoch 1985-1996 bol lídrom republikánov v Senáte.

V roku 1976 sa neúspešne uchádzal o post viceprezidenta za Republikánsku stranu. Vo voľbách v roku 1996 bol republikánskym prezidentským kandidátom; neuspel však v súboji s demokratom Billom Clintonom.

Dole sa narodil 22. júla 1923. Počas druhej svetovej vojny slúžil v armáde a počas služby v Taliansku utrpel vážne zranenie. Zdravotné problémy sa uňho vyskytovali aj v období posledných desaťročí, pripomína CNN. V roku 1991 absolvoval operáciu rakoviny prostaty a v roku 2001 sa podrobil operácii brušnej aorty.

Vo februári 2021 oznámil, že mu diagnostikovali rakovinu pľúc  a je štvrtom štádiu. Dole bol dvakrát ženatý. Jeho súčasná manželka Elizabeth Doleová pôsobila v rokoch 2003-09 ako senátorka za štát Severná Karolína. Majú spolu jednu dcéru Robin.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá