Imelo, vianočná ruža či kaktus: Poznáte symboliku týchto a iných sviatočných rastlín?

Imelo, vianočná ruža či kaktus: Poznáte symboliku týchto a iných sviatočných rastlín?
Zdroj foto: Unsplash/Paul Zoetemeijer
S adventným obdobím je spojených niekoľko rastlín ako napríklad imelo či vianočná ruža alebo vianočný kaktus. Poznáte príbehy rastlín, ktoré sú okrem ihličnatých stromčekov symbolmi sviatkov?

Magická moc imela sa môže stratiť, ak ho nezavesíte. Vianočná ruža nám má pripomínať betlehémsku hviezdu, ktorá na oblohe žiarila pred Ježišovým narodením. A pichliače na listoch cezmíny slúžia na ochranu domova. Toto sú len jedny z mnohých tradícii, prečo sa nám so sviatkami spájajú určité rastliny.  

Imelo nepatrí do vázy

Hoci sa s Vianocami imelo neodmysliteľne spája, nie je to v skutočnosti slovenská tradícia a imelo ako symbol sviatkov k nám prišlo približne pred sto rokmi z Anglicka. Starí Kelti považovali túto rastlinku za posvätnú a vešali si ju do svojich príbytkov. Imelo nikdy nedávajte do vázy, podľa povestí by stratilo svoju magickú silu. Tradície tiež hovoria, že by sa malo v domácnosti vešať na Štedrý deň a nechať domov ochraňovať po celý rok.

Ako betlehémska hviezda  

Vianočná ruža alebo hviezda je exotickou rastlinou, a tak je zrejmé, že tak ako imelo, ani táto červená, biela či ružová kvetina nemá pôvod v našich končinách. Pochádza z Mexika a starí Aztékovia používali jej kvety ako farbivo i prírodné liečivo. S Vianocami sa spája už od 16. storočia a má krásny príbeh. Vraj keď sa narodil Ježiško, chcelo u chudobné dievča doniesť nejaký dar, ale nemalo naň peniaze. Anjel jej preto vnukol myšlienku, aby zobrala semienka pri ceste a dala ich na oltár. Z nich vykvitla vianočná ruža ako symbolika betlehémskej hviezdy.   

Pichľavé listy chránia domov

Po stromčeku a imele je práve cezmína najčastejším rastlinným symbolom božích sviatkov. Červené bobule a zelené listy farebne ladia k tradičným Vianociam. Pichľavé listy má podľa legendy preto, aby ochraňovala v dome radosť, zdravie a šťastie.  So sviatkami sa spájala roky po celom svete. Rimania ju sadili okolo svojich domov, budhisti ju uctievali ako posvätnú rastlinu a Indiáni si z nej robili ozdoby.  

Vianočný kaktus

Kaktusy sa nám spájajú skôr s tropickým podnebím horúcim počasím, ale keďže tento konkrétny druh kvitne práve v netradičnom zimnom období, dostal ľudový názov vianočný kaktus. Naše izby zdobí už vyše sto rokov, ale v skutočnosti okrem názvu nemá s Vianocami nič viac spoločné.

Barborky pre šťastie

Starý, pôvodne pohanský zvyk našich predkov bolo odrezávanie konárikov z ovocných stromov, ktoré sa rezali práve na Barboru a dávali sa do vody. Deň, na ktorý rozkvitli, znamenal, že taký mesiac v ďalšom roku bude pre rodinu šťastný.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá