Bielorusko si predvolalo vojenského atašé a obvinilo Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

Bielorusko si predvolalo vojenského atašé a obvinilo Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru
Zdroj foto: TASR/AP
ilustračné
Bieloruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé a odovzdalo mu protest proti opakovanému narušeniu vzdušného priestoru Bieloruska ukrajinskými lietadlami.

Vzťahy medzi Bieloruskom a Ukrajinou sa od vlaňajška zhoršili po tom, ako sa Rusko postavilo za bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka počas hromadných protestov v jeho krajine a Lukašenko začal otvorenejšie podporovať Moskvu voči Ukrajine.

Ukrajinskému predstaviteľovi odovzdali protestnú nótu v súvislosti s narušením bieloruského vzdušného priestoru zo soboty, uviedlo ministerstvo obrany v Minsku vo vyhlásení. "Vojenský atašé bol informovaný, že ukrajinská strana sa vyhýba dialógu o riešení sporov... čo je veľmi znepokojujúce," píše sa v stanovisku ministerstva.

Bielorusko v sobotu oznámilo, že ukrajinský vojenský vrtuľník počas cvičení vletel nad bieloruské územie do vzdialenosti jedného kilometra od hranice. Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže toto tvrdenie odmietol.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ na žiadosť o vyjadrenie k záležitosti nereagovalo, dodáva Reuters. Spor medzi Ukrajinou a Bieloruskom prichádza v čase širšieho napätia v regióne. Kyjev a jeho spojenci z NATO obviňujú Rusko, že zhromaždilo desaťtisíce vojakov neďaleko ukrajinskej hranice, čo by podľa nich mohlo byť prípravou na útok. Rusko takéto plány popiera.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá