Putin sa telefonicky spojil s prezidentom Juhoafrickej republiky. Rozprávali sa o novom variante omikron

Putin sa telefonicky spojil s prezidentom Juhoafrickej republiky. Rozprávali sa o novom variante omikron
Zdroj foto: TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin sa telefonicky rozprával so svojím kolegom, prezidentom Juhoafrickej republiky Cyrilom Ramaphosom, o novom koronavírusovom variante omikron.

Informácie priniesla v sobotu tlačová agentúra DPA. Obaja prezidenti sa dohodli, že oni a ich krajiny spoja sily v boji proti pandémii, uviedol v sobotu v oznámení Kremeľ. Budú spolupracovať predovšetkým po tom, čo bol zistený nový variant, ktorý juhoafrické úrady oznámili Svetovej zdravotníckej organizácii.

Podľa oficiálnych informácií v Rusku ešte nebol potvrdený prípad nákazy omikronom, pripomína DPA. Putin dal však pokyny na testovanie vzoriek a preverenie vakcín proti koronavírusu.

Vláda v Moskve musí okrem toho vypracovať opatrenia na zabránenie šírenia tohto variantu v najväčšej krajine sveta, pokiaľ ide o rozlohu. Rusko už celé mesiace trápi vysoká úmrtnosť na nákazu koronavírusom. Úrady v sobotu hlásili, že za jeden deň zomrelo 1215 ľudí infikovaných koronavírusom. Skutočný počet je pravdepodobne vyšší.

Podľa ruského štatistického úradu Rosstat podľahlo nákaze len v októbri 74 893 ľudí, čo bol zatiaľ najvyšší mesačný údaj od začiatku pandémie. Štatistika vlády ku koronavírusu však na druhej strane uvádzala výrazne nižší počet úmrtí na túto nákazu za október.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá