Obnova domov bude možná aj cez úver. Ak vlastníte starší rodinný dom, štát vám prispeje na rekonštrukciu

Aktualizované:
Envirorezort, Slovenská agentúra životného prostredia a Európska banka pre obnovu a rozvoj pripravili schému, ktorá zjednoduší dostupnosť úverov pre obnovu rodinných domov z plánu obnovy. Výzvu tak spraví atraktívnejšou pre nízkopríjmových obyvateľov. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj a riaditeľ SAŽP Michal Maco. Inštitúcie spoločne uzavreli memorandum o porozumení pri realizácii obnovy rodinných domov.

Na obnovu rodinných domov má ísť vyše pol miliardy eur. Počíta sa s energetickou obnovou 30 000 domov. V tejto súvislosti bude potrebná finančná spoluúčasť zo strany domácností. Záujemcovia o obnovu rodinných domov však budú podľa Budaja zvýhodnení tým, že slovenské banky dostanú podporu vďaka EBOR. Vďaka podpísanému memorandu pomôže európska banka pri využití komerčného financovania od partnerských súkromných bánk vo výške až 100 miliónov eur.

Štát tak bude preplácať prostredníctvom plánu obnovy určitú časť nákladov na rekonštrukciu. "Majitelia nerenovovaných domov budú môcť urobiť so štátom dohodu, obsahujúcu plán na premenu svojej nehnuteľnosti na kvalitný dom pre 21. storočie," poznamenal minister. SAŽP chce spolu s ministerstvom otvoriť výzvu obnovy budov čo najširšiemu spektru ľudí. "Chceme ísť do regiónov s nízkymi príjmami, chceme ju adresovať rodinám s nízkymi príjmami. Pre týchto prijímateľov môže byť problematická miera spolufinancovania," povedal Maco. Zároveň podotkol, že spolupráca s EBOR nijako nezaťaží štátny rozpočet.

Budaj predpokladá, že v prípade klasického domu sa jeho obnovou podarí ušetriť 80 percent energie. Chce, aby sa schéma obnovy rodinných domov stala trvalou podporou. Zelená obnova rodinných domov sa má financovať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Do ich komplexnej obnovy pôjde z miliardového balíka 528 miliónov eur. Envirorezort preto pripravil projekt s názvom Zelené domy, ktorého ambíciou je podporiť minimálne 30 000 projektov obnovy rodinných domov. Zelená obnova rodinných domov bude zahŕňať celý komplex opatrení a bude ju zastrešovať SAŽP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá