Volkswagen pracuje na novom podvozku, ktorý zabráni nakláňaniu karosérie

Volkswagen pracuje na novom podvozku, ktorý zabráni nakláňaniu karosérie
Zdroj foto: Audi
Nová generácia adaptívneho podvozku od VW by mala dokázať takmer v plnej miere redukovať náklony karosérie auta v zákrutách, čo poskytne maximálny komfort jazdy

Vývoj automobilky Volkswagen beží na plné obrátky aj počas aktuálne vládnucej polovodičovej krízy. Najnovšie sa vývojári venujú zaveseniu kolies a nápravám. Nová generácia adaptívneho podvozku bude schopná ešte do väčšej miery meniť charakter auta. Taktiež má byť optimalizovaná pre použitie v autonómne jazdiacich autách, preto je dôležité minimalizovanie náklonov karosérie a maximálny komfort jazdy. Podľa šéfa oddelenia jazdnej dynamiky a regulačných systémov je minimalizovanie náklonov karosérie v pozdĺžnom a priečnom smere prospešné pre rýchlejšie a precíznejšie ovládanie auta.

Šéf oddelenia zdôraznil aj dôležitosť riadiaceho softvéru podvozku a riadenia auta, vďaka ktorému je možné ovplyvňovať riadenie a odlišovať od seba jednotlivé modely a verzie áut stojace na koncernových platformách.

Už dnešné podvozky sú schopné v spolupráci s pohonným ústrojenstvom meniť charakter auta stlačením tlačidla. Kým v komfortnom režime auto doslova pláve cez nerovnosti a motor udržuje čo najoptimálnejšie spektrum otáčok pre zachovanie nízkej spotreby a emisií, v športovom režime celý podvozok stuhne, aby sa minimalizovali náklony, a taktiež motor využíva svoj plný výkonnostný potenciál. Nový podvozok má byť schopný tieto zmeny vykonávať ešte sofistikovanejšie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá