Tohtoročné Vianoce budú drahšie ako vlani. O koľko stúpli ceny rôznych tovarov?

Tohtoročné Vianoce budú drahšie ako vlani. O koľko stúpli ceny rôznych tovarov?
Zdroj foto: TASR/Martin Turanovič
Sviatky sa blížia a december je každoročne mesiacom, keď Slováci nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov sú tak o desiatky percent vyššie ako počas iných mesiacov roka. V aktuálnej analýze sa Eva Sadovská, analytička WOOD & Company pozrela na to, ako zvyčajne v závere roka nakupujeme, či si za tohtoročné vianočné nákupy priplatíme a ako pred sviatkami nakupovať s rozumom.

Najväčšie nákupy

Dôvodom, prečo najviac míňame práve v decembri, sú nákupy potravín na štedrovečerný stôl alebo darčekov pod vianočný stromček. Obchodníci tak v priebehu decembra utŕžia až o 10 – 40 % viac ako počas iných mesiacov. Decembrové tržby maloobchodu zvyknú tvoriť až desatinu z celoročných tržieb. Väčšina Slovákov realizuje nákupy počas decembra, niektorí na poslednú chvíľu, niektorí v predstihu. 

Posledný štvrťrok je tak z pohľadu maloobchodu jednoznačne najsilnejším obdobím roka. V období október - december predstavujú tržby maloobchodu až 27 % z celoročných tržieb. Vyplynulo to z údajov Štatistického úradu SR.

Obchody sa zväčšujú

Nadpriemerné tržby počas posledného štvrťroka zaznamenávajú takmer všetky oblasti maloobchodu. Záver roka prináša vyššie tržby predajcom elektroniky, elektrotechniky, nábytku, hračiek, športových potrieb, ale aj kozmetiky, oblečenia a v neposlednom rade potravín a nápojov. Vyššie tržby zvyknú zaznamenávať aj predajcovia v stánkoch a na trhoch. Na svoje si v závere roka prichádzajú aj e-shopy. 

V súčasnosti majú Slováci oveľa viac možností kde a ako nakupovať. V roku 2019 predstavovala predajná plocha obchodov takmer 3,74 mil. metrov štvorcových. Na jedného Slováka tak pripadá približne 0,69 metra štvorcového z plochy obchodu. Za posledné desaťročie sa tak plocha obchodov zväčšila až o približne šesťdesiat percent. Stalo sa tak vďaka pribúdajúcim nákupným centrám, ale aj obchodným reťazcom, ktoré na trh priniesli siete hypermarketov a supermarketov.

Tento rok ešte drahšie

Podľa údajov Štatistického úradu SR boli ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri 2021 medziročne vyššie o 3,9 %. Drahšie ako pred rokom boli najmä oleje a tuky (o takmer 12 %), zelenina (o vyše 10 %), ovocie (o 5,5 %), mlieko a syry (o 4,0 %), chlieb a obilniny (o 3,6 %), ale aj za mäso a výrobky z neho (o 2,7 %). Tempo zdražovania potravín podľa odhadov do konca tohto roka ešte zrýchli. Za tohtoročný predvianočný nákup potravín tak zaplatí slovenská domácnosť cca o 5 % viac ako vlani. 


Z darčekov, ktoré Slováci najčastejšie nakupujú pre svojich blízkych, sú aktuálne drahšie ako pred rokom najmä počítače (o 8,0 %), bicykle (o 7,9 %) a šperky (o 6,6 %). Od 2 až 3 % si priplácame oproti minulému roku za hudobné nástroje, oblečenie, fotoaparáty, knihy, hodinky, ale aj výrobky pre domácich miláčikov. Za výrobky pre osobnú hygienu si priplácame oproti vlaňajšku 1,4 %. Za hračky a obuv platíme viac o 0,9 a 0,8 %. Cenovky na kávovaroch sú porovnateľné ako vlani, nakoľko si za ne v priemere priplácame iba 0,1 %. Lacnejšie ako pred rokom nás ale vychádzajú mobilné telefóny (o - 0,4 %) či športové vybavenie (o – 0,7 %).

December, mesiac odpadov

Vyššia spotreba obyvateľstva v súvislosti s vianočnými sviatkami ide ruka v ruke aj s rastúcou produkciou komunálneho odpadu. Takmer z každého zakúpeného tovaru totiž vzniká skôr či neskôr v nejakej podobe odpad. Sadovská odhaduje, že práve počas decembra Slováci v priemere vyprodukujú 40 až 45 kg komunálneho odpadu na osobu. Prvý a zároveň najčastejší odpad je obal. 

Vo vianočnom období, v snahe prekvapiť našich blízkych, tak darčekovo balíme už aj to, čo je raz zabalené. Z potravín vzniká odpad navyše prípravou jedál v kuchyni, nedojedením potravín alebo taktiež ich vyhodením do smetnej nádoby kvôli expirácii dátumu spotreby. V odpadových nádobách časom končia aj rôzne opotrebované alebo poškodené predmety. 

Nakupovať s rozumom v praxi nemusí byť vôbec zložité. Na začiatok stačí napísať si nákupný zoznam, použiť vlastné nákupné tašky, darčeky baliť do obalov, ktoré sa dajú opakovane použiť  a pri príprave štedrovečerného stola to príliš nepreháňať a navariť iba toľko, koľko domácnosť dokáže skonzumovať.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá