Biely dom je už vyzdobený na Vianoce, na jednom zo stromčekov visí aj fotografia Trumpa

Biely dom je už vyzdobený na Vianoce, na jednom zo stromčekov visí aj fotografia Trumpa
Zdroj foto: TASR/AP
Na jednom z vianočných stromčekov v Bielom dome, ktoré je sídlom amerických prezidentov, je tento rok aj zarámovaná fotografia exprezidenta USA Donalda Trumpa s manželkou Melaniou.

Podľa novinárov, ktorí absolvovali prehliadku vianočne vyzdobeného Bieleho domu, sa Trumpov nástupca v úrade prezidenta, Joe Biden so svojou manželkou Jill snažia aspoň symbolicky prispieť k zmierneniu napätia v bezprecedentne polarizovanej americkej spoločnosti, píše agentúra AFP.

Bidenovci zavesili zarámovanú fotografiu Trumpovcov k snímkam iných prezidentských párov či rodín, ktoré zdobia jeden z vianočných stromčekov v Bielom dome.

Na stenách Bieleho domu visia zarámované vianočné pohľadnice podpísané Donaldom Trumpom, a to aj napriek nepriateľstvu medzi bývalým a súčasným prezidentom. Joe Biden takmer nikdy nevysloví meno svojho predchodcu, a Trump naďalej trvá na tom, že prezidentské voľby v roku 2020 vyhral on, nie Biden.

Vianočné zdobenie poznačila pandémia 

Vianočne vyzdobené sídlo prezidenta USA vo Washingtone si tento rok osobne prezrie zrejme oveľa menej ľudí a verejné prehliadky sú stále pozastavené z dôvodu pretrvávajúcej hrozby infekčnej choroby Covid-19.

Aj dobrovoľníci, ktorí zdobia Biely dom, prišli tento rok len z okolia Washingtonu, nie z celých Spojených štátov ako v minulých rokoch. Počas minulého týždňa vyzdobili reprezentačné miestnosti Bieleho domu ozdobami na vybranú tému - Darčeky od srdca.

"To, čo považujeme za posvätné, nás spája a prekračuje vzdialenosti, čas a dokonca aj obmedzenia pandémie: viera, rodina a priateľstvo; láska k umeniu, učeniu a prírode; vďačnosť, služba a komunita; jednota a mier," napísali Bidenovci v sprievodcovi vianočnými sviatkami v Bielom dome pre rok 2021.

Prvá dáma Jill Bidenová, ktorá je dlhoročnou učiteľkou, pozvala v pondelok popoludní žiakov druhého stupňa z Marylandu, aby jej pomohli odhaliť dekorácie zodpovedajúce téme tohtoročných Vianoc. Uviedla pri tom, že pri výbere ju inšpirovali ľudia, ktorých s manželom stretli tento rok počas cestovania po Spojených štátoch.      

Výzdoba Bieleho domu zahŕňa 41 vianočných stromčekov, 1828 metrov stuhy, viac ako 300 sviec a viac ako 10-tisíc ozdôb. Dekorácie sú nenápadnejšie ako v časoch Trumpovcov, konštatoval denník Daily Mail. Jill Bidenová do nej chcela premietnuť svoju lásku ku knihám a prírode.

Medovníkový Biely dom, ktorý je vystavený v jednej z jedální, vzdáva hold pracovníkom v prvej línii ôsmimi detailnými replikami komunitných budov: obchodu s potravinami, školy, pošty, skladu, nemocnice, požiarnej stanice, policajnej stanice a čerpacej stanice. Videá, fotografie a ďalšie podrobnosti o dekoráciách sú k dispozícii na webovej stránke Bieleho domu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá